ایده‌های عالی برای جذب نیروی انسانی با استعداد

ایده‌های عالی برای جذب نیروی انسانی با استعداد

به دنبال جذب نیروی انسانی با استعداد هستید؟ باهوش‌ترین کارفرمایان کسانی هستند که لیستی از افراد واجد شرایط را قبل از اینکه یک موقعیت شغلی جدید ایجاد شود تهیه می‌کنند تا بهترین افراد را استخدام کنند. به قول معروف، قبل از اینکه تشنه شوند به چاه آب می‌رسند.

می‌توانید با کاندیدهای بالقوه ارتباط برقرار کنید قبل از اینکه به آنها احتیاج پیدا کنید. این ایده کمک می‌کند مجموعه‌ای از کاندیدها را در زمانی که یک موقعیت شغلی در دسترس می‌شود در اختیار داشته باشید.

این مطلب را بخوانید تا بهترین راه برای ایجاد بانک‌اطلاعاتی کاندیدهای استخدامی و جذب نیروی انسانی را بشناسید. هر چه زودتر این شیوه را اتخاذ کنید، شرکت شما عملکرد بهتری در جذب افراد با استعداد خواهد داشت.

‌‌

فرایند جذب کاندیدای ایده‌آل

شرح موقعیت شغلی مفید است که به کارمندان بالقوه الزامات به صورت دقیق موقعیت شغلی مورد نظر را نشان دهد. حتی این شرح شغلی برای فرایند داخلی تعریف شغل و ویژگی‌های شخصیتی کاندیدای ایده‌آل مفید خواهد بود.

یک تیم از افرادی را تعیین کنید که نشان‌دهنده بهترین کیفیت از افرادی است که در همان موقعیت یا موقعیت مشابه هستند. مدیر استخدام هم جزئی از این تیم خواهد بود.

شرح موقعیت شغلی را به همراه مسئولیت‌های کلیدی و خروجی مورد انتظارتان تعیین کنید. سپس، ویژگی‌های شخصیتی را لیست کنید که فکر می‌کنید کاندیدای ایده‌آل برای همکاری با شما باید داشته باشد. همچنین، لیستی از پنج تا ده مسئولیت و ویژگی‌های کلیدی را مشخص کنید که برای ارزیابی رزومه‌ها و مصاحبه تلفنی نیاز دارید. در نهایت، سئوال‌های مصاحبه با کاندیدها را مشخص کنید.

به نظرتان کارهای زیادی است که باید انجام دهید؟ بله، همین طور است. اما آیا ایده‌ بهتری برای شناسایی و ارزیابی کاندید‌های ایده‌آل‌تان دارید!

از شبکه کارمندان برای جذب کاندیدها استفاده کنید

با گفتن اطلاعات موقعیت‌های شغلی مورد نظر به همکاران خود این امکان را ایجاد کنید تا هر یک از آنها بتوانند به دنبال کاندیدهای برتر در شبکه دوستان و آشنایان خود باشند و موارد مناسب را معرفی کنند.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند لینکداین، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانید صدها یا هزاران متقاضی را از موقعیت شغلی مورد نظرتان باخبر سازید.

مطمئن شوید که میزان علاقه خود نسبت به معرفی کاندیدهای مناسب توسط دیگران به خصوص همکارانتان را به اندازه کافی نشان دهید. حتی برخی شرکت‌ها برای موقعیت‌های شغلی سخت، برای افراد یا شرکت‌هایی که کاندید استخدامی مناسبی را معرفی کنند، پاداش نقدی در نظر می‌گیرند.

تمام موقعیت‌های شغلی در دسترس را در جلسات شرکت معرفی و اعلام کنید. برنامه‌های پیشرفت را با اعضای شرکت به اشتراک بگذارید. این کار به این افراد کمک می‌کند تا پیغام شما را بیشتر و بهتر به دیگران منتقل کنند.

از اطلاعات تماس مرتبط با صنعت، انجمن‌ها و گروه‌های کاری شرکت بهره ببرید.

کارمندان را به گروه‌های مرتبط با صنعت، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها بفرستید. در فواصل زمانی مختلف، لیست‌هایی از رهبران مرتبط با صنعت و دیگر کارکنان بالقوه از جمله مشتریان، دانشجویان، همکاران و دوستان تهیه کنید.

یک برنامه تماس سیستماتیک و منظم با این افراد ایجاد کنید. برای به اشتراک گذاشن شرح شغلی با این افراد، از طریق ایمیل، اینترنت و یا فکس آماده بشوید. رهبران خوب در صنایع مرتبط را دنبال کنید.

قبل از اینکه موقعیت شغلی در دسترس باشد با افراد مختلف مصاحبه تلفنی کوتاهی داشته باشید تا لیست کاندیدهای بالقوه خود را تشکیل دهید. در طول زمان اطلاعات مختلفی را در خصوص پیشرفت شرکت و اتفاقات مرتبطی که در شرکت رخ می‌دهد، با این افراد به اشتراک بگذارید. این کار را می‌توانید از طریق تلفن یا ایمیل انجام دهید.

 

از وب‌سایت شرکت برای استخدام کاندید مورد نظر استفاده کنید

آیا در وب‌سایت شرکت بخش «همکاری با ما» برای انتشار موقعیت‌های شغلی در دسترس را دارید؟ آیا در وب‌سایت شرکت بخشی برای معرفی چشم‌انداز، ماموریت، ارزش‌ها و فرهنگ سازمانی شرکت دارید؟ آیا در وب‌سایت شرکت تعهدات شرکت در قبال کیفیت و مشتریان را بیان کرده‌اید؟ اگر این طور نیست، یکی از مهمترین ابزارهای جذب و استخدام را فراموش کرده‌اید که مورد نیاز متقاضیان برای مطلع شدن از آینده کاری خود در شرکت است. اضافه کردن این اطلاعات در کنار لیست فرصت‌های شغلی شما به وب‌سایت شرکت شما را در صنعتی که فعال هستید متمایز می‌سازد.

لیست فرصت‌های شغلی باید طوری باشد که به چشم متقاضیان بیاید و با خودشان فکرکنند که “این همان شرکتی است که دنبالش هستم”. با این کار شما توجه متقاضیان را جلب کرده‌اید. حال، باید امکان ارسال رزومه را برای این موقعیت‌های شغلی فراهم سازید.

جای دیگری که باید فرصت‌های شغلی را به اشتراک بگذارید وب‌سایت‌های کاریابی و استخدامی است که امکان انتشار آگهی استخدامی شما را به راحتی برایتان فراهم می‌سازند.

تماس خود با کاندیدهای علاقمند را حفظ کنید

اجازه ندهید کاندیدهای علاقمند رزومه خودشان را برای شما ارسال کنند و پس از آن دیگر چیزی از سمت شما دریافت نکنند. اگر پاسخ این افراد را ندهید، تمام تلاش و زمانی که صرف فرآیند جذب نیروی انسانی کرده‌اید را به هدر داده‌اید. همان‌طور که قبلا هم اشاره شد رابطه خود با شبکه‌های همکاران و افراد حرفه‌ای را ادامه دهید.

کاندیدهای علاقمند را در خبرنامه شرکت عضو کنید و یک اطلاعیه تشکر کوتاه برای افرادی که رزومه ارسال کرده‌اند در خبرنامه منتشر سازید.

هر از گاهی اطلاعاتی در خصوص فرصت‌های شغلی موجود در شرکت‌ را به کاندیدهای علاقمند عضو شده در خبرنامه ارسال کنید. از کاندیدهایی که شانس بیشتری برای همکاری دارند دعوت به بازدید از بخشی در شرکت کنید که ممکن است در آنجا مشغول به کار شوند.

ایده‌های عالی برای جذب نیروی انسانی با استعداد

نقش کاندید استخدامی علاقمند را بازی کنید

در خصوص موضوعاتی فکر کنید که یک کاندید بالقوه برای ملحق شدن به شرکت یا کسب و کار شما در نظر می‌گیرد. آیا موقعیت شغلی پایداری است، درآمدزا است یا به رشد فرد کمک می‌کند؟ آیا برای کارمندان ارزش قائل هستند؟ آیا کارمندان جدید احساس می‌کنند که بخشی از چیزی بزرگ‌تر از خودشان شده‌اند؟ آیا شرکت‌ شما به پرورش استعداد کارمندان اهمیت می‌دهد و فرصت‌های هیجان‌انگیزی برای به چالش‌کشیدن و رشد حرفه‌ای در نظر می‌گیرد؟

اگر می‌توانید به این سئوالات پاسخ مثبتی دهید، فرایند استخدامی خود را تجزیه و تحلیل کنید و مطمئن شوید که مزیت‌های استخدام در شرکت‌ خود را به گوش کاندیدهای علاقمند رسانده‌اید. اگر می‌خواهید نقش متقاضی علاقمند را داشته باشید، شما باید مانند یک متقاضی واقعی رفتار کنید. علاوه بر این، شما باید نقش کارمندان فعلی را نیز بازی کنید تا از تعهدات خود نسبت به آنان آگاه باشید.

مردم به همه چیز توجه می‌کنند – که نکته خیلی مهمی است – مثل اینکه شما در جواب ارسال رزومه فورا تماس تلفنی با آن‌ها برقرار می‌کنید یا خیر. در زمان مصاحبه نیز توجه می‌کنند که آیا همان سئوالات مشابه را می‌پرسید. همچنین، بر اساس سئوالاتی که می‌پرسید متوجه می‌شوند که رزومه‌ آن‌ها را نگاه کرده‌اید یا خیر.

حتی از تماس تلفنی برای اطلاع دادن این موضوع که شخص دیگری برای موقعیت شغلی انتخاب شده است که آن‌ها متقاضی بوده‌اند نیز قدردانی می‌کنند. (بله، شما همچنان باید برای افرادی که مصاحبه شده‌اند ایمیل ارسال کنید، البته کمی غیر رسمی‌تر باشد.) متقاضیان از این موضوع استقبال می‌کنند.

با این ابزار شما می‌توانید تبدیل به فردی با اعتبار در صنعت خود شوید که توانایی جذب نیروی انانی با استعداد را دارد.

‌‌‌

از اینترنت برای جذب نیروی انسانی استفاده کنید

از نظر کارفرمایان، متقاضان و حتی جامعه، در کنار وب‌سایت شرکت، اینترنت ابزار مفیدی در مراحل اولیه جذب نیروی انسانی است. یاد بگیرد که چطور از اینترنت برای جذب کاندیدهای بالقوه باید استفاده کرد. گزینه‌های زیر را می‌توانید در این خصوص در نظر بگیرید:

  • وب‌سایت‌های استخدامی اولین جایی است که به راحتی می‌توانید آگهی خود را برای مجموعه‌ زیادی از متقاضیان کار انتشار دهید. این وب‌سایت‌ها ابزارهای مختلفی در اختیارتان می‌گذارند تا به راحتی رزومه‌های دریافت شده را فیلتر کنید.
  • در وب‌سایت انجمن‌های حرفه‌ای مرتبط با موقعیت شغلی مورد نظر، آگهی استخدامی خود را درج کنید. (این بهترین راه برای جذب نیروی انسانی محلی با استعداد است.)
  • فرصت‌های شغلی مورد نظرتان را در وب‌سایت‌‌های دولتی یا فروشگاه‌های آنلاین انتشار دهید، یا می‌توانید با شرکت‌هایی کار کنید که این کار را برای شما انجام می‌دهند.
  • آگهی‌های طبقه‌بندی شده خود را در وب‌سایت‌ روزنامه‌های مرتبط انتشار دهید. بیشتر روزنامه‌ها وب‌سایت مرتبطی با کارشان دارند که می‌توانید از طریق آن آگهی خود را به صورت آنلاین انتشار دهید.

مطمئن شوید که آگهی استخدامی شما به خوبی چشم‌انداز و مزیت‌های شرکت‌تان را بیان کرده است. یک آگهی کابردی، تصویر شرکت‌ شما را به عنوان یک فضای هیجان‌انگیز و شایسته برای کار نشان می‌دهد. همچنین، یک آگهی شغلی موثر باعث می‌شود تا متقاضیان برای شرکت شما درخواست همکاری ارسال نمایند.

از شرکت‌های استخدامی یا مسئول استخدامی در خارج از سازمان استفاده کنید

گاهی اوقات، زمان شما آنقدر با ارزش است که ترجیح می‌دهید از شرکت‌های استخدامی یا مسئولان جذب نیروی انسانی در خارج از سازمان استفاده کنید. بهترین شرکت‌های کاریابی بیشتر فرایند جذب نیروی انسانی را برای شما انجام داده‌اند. برای انجام این کار انتظار می‌رود معادل ۲۰ تا ۳۰ درصد حقوق سالیانه (در ایران معمولا معادل حقوق یک تا سه ماه) این افراد را هزینه کنید، اما برای برخی موقعیت‌های شغلی و در برخی از صنایع، صرفه‌جویی در زمان با ارزش‌تر از این مقدار هزینه است.

علاوه‌ بر این، شرکت‌های کاریابی در حال حاضر مجموعه‌ای از کاندیدها را در اختیار دارند. آن‌ها تجربه‌ای در اختیار دارند که به شما در جستجوی کاندیدهای مورد نظرتان کمک می‌کند. همچنین، کمک این شرکت‌ها در نوشتن و انتشار یک آگهی استخدامی مناسب می‌تواند بسیار مفید باشد. برخی از آن‌ها بسیار خوب هستند.

زمانی که در نقش منابع انسانی یک شرکت کار می‌کنید، در هفته چندین تماس با شرکت‌های کاریابی دارید. از آنها بخواهید مراجعی را برای بررسی بیشتر به شما معرفی کنند. همچنین، می‌توانید با افرادی در شرکت‌های غیر رقیب صحبت کنید تا شرکت‌های کاریابی و یا مسئول استخدامی را به شما معرفی کنند که از صحبت با شما استقبال می‌کنند. در نهایت، می‌توانید در شبکه‌های آنلاین مرتبط با استخدام به دنبال مسئول استخدامی باشید.

‌‌

از آژانس‌های تامین‌کننده نیروی کار موقت استفاده کنید

استفاده از نیروی کار موقت می‌تواند پاسخ مناسبی برای نیاز شما در پر کردن یک موقیعت شغلی خالی باشد. نیروهای موقت می‌توانند همچون یک سوپاپ اطمینان در مواقع فراز و نشیب مسیر کاری شما باشند تا به دست بردن در ترکیب هسته اصلی کارکنان خود نیازی نداشته باشید. آژانس‌های تامین نیروی کار موقت نیاز شما را در این خصوص بر طرف می‌سازند و ضمن تحت نظر داشتن این نیازها، رضایت شما را تضمین خواهند کرد. این شرکت‌ها از هدر رفتن وقت و انرژی کارمندان شما با انجام کارهای لازم قبل از استخدام نیروی جدید جلوگیری می‌کنند. تنها کاری که شما لازم است انجام دهید، انجام مصاحبه شغلی  رو در رو با نیروی کاری موقت معرفی شده است. در نهایت، این شرکت‌ها با شناخت نیاز‌های شما می‌توانند به شما در یافتن استعدادهای مورد نیازتان کمک شایانی انجام دهند.

‌‌‌

محل زندگی کاندید ایده‌آل خود را بیابید

آن چه که فرد مورد نظر شما می‌خواند و وب‌سایت‌هایی که به آنها سر می‌زند را شناسایی کنید. مجلات و روزنامه‌هایی که مطالعه می‌کند را بشناسید. منابع خبری مورد علاقه و گروه‌های بحث و تبادل نظر و همچنین شبکه‌های‌ اجتماعی که در آن‌ها حضور دارند را بشناسید. به عبارت دیگر هر چقدر که می‌توانید درباره افراد مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید و از این اطلاعات برای بررسی رزومه‌ها و در نهایت یافتن سوالات موثر برای مطرح کردن در مصاحبه‌ها استفاده کنید. از همه مهم‌تر شما می‌توانید از این اطلاعات برای ساخت استراتژی‌های خلاقانه برای موقیعت‌های شغلی احتمالی در آینده استفاده کنید.

‌‌‌

نکته آخر در مورد استخدام: شناخته شدن

تبلیغات و شناخت عمومی شرکت شما از طریق روزنامه، تلویزیون و فضای مجازی تاثیر بسیار چشم‌گیری در فرایند استخدامی شما خواهد داشت. مطلبی در تمجید از شرکت شما یا مقاله‌ای جالب در خصوص عملکرد شما، کارمندان احتمالی را به سمت شما جذب خواهد کرد و این بهترین راه برای جذب نیروی انسانی در آینده خواهد بود.

ایده‌ها برای جذب نیروی انسانی پایان ناپذیر و در عین حال چالش برانگیز هستند، اما تلاش‌هایی که در این خصوص انجام می‌دهید زمانی ارزش خود را نشان می‌دهد که افراد با استعداد به شرکت شما راه پیدا می‌کنند.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *