۹ نکته مهم برای جذب نیروی انسانی مناسب

جذب نیروی انسانی

جذب نیروی انسانی مناسب یک فرآیند پیچیده است. استخدام نیروی انسانی اشتباه برای محیط کاری شما هزینه‌بر است و زمان شما را هدر خواهد کرد. در مقابل جذب نیروی انسانی درست باعث افزایش کارایی پرسنل شرکت شما و ایجاد روابط کاری موفق می‌شود که در نهایت فضای کاری بهتری برایتان می‌سازد.

استخدام نیروی انسانی درست فرهنگ کاری شما را بهبود می‌بخشد و هزاران بار روحیه دیگر پرسنل را بالا می‌برد، برنامه‌های کاری شرکت‌تان را جلو می‌اندازد که منجر به تحقق اهداف چالشی شما می‌گردد. این نکات یک راهنمای جامع برای استخدام نیست، اما توجه به این ۸ نکته مهم برای جذب نیروی انسانی درست ضروری است:

 

۱. قبل از استخدام، فرصت شغلی مورد نظر را شرح دهید

جذب نیروی انسانی درست با تجزیه و تحلیل یک فرصت شغلی آغاز می‌گردد که به شما امکان جمع‌آوری اطلاعات در خصوص وظایف، مسئولیت‌ها، مهارت‌های ضروری، خروجی‌ها و محیط کاری یک شغل خاص را می‌دهد. این اطلاعات برای تعیین فرصت شغلی مورد نظر در زمان جذب نیروی انسانی جدید ضروری است. تجزیه و تحلیل یک فرصت کاری به شما کمک می‌کند تا بتوانید استراتژی استخدامی خود را برای استخدام درست نیروی انسانی برنامه‌ریزی کنید.

بیشتر بخوانید: در مورد تجزیه و تحلیل موقعیت شغلی چه می‌دانید؟

 

۲. استراتژی جذب نیروی انسانی خود را برنامه‌ریزی کنید

با در دست داشتن شرح فرصت شغلی مورد نظرتان، یک جلسه برنامه‌ریزی استخدامی با پرسنل کلیدی مرتبط با استخدام نیروی انسانی جدید ترتیب دهید. حضور مدیر استخدام برای این برنامه‌ریزی ضروری است. در این جلسه،‌ استراتژی استخدامی شما برنامه‌ریزی می‌شود و مراحل آن به ترتیب آغاز می‌گردد. تیم‌هایی که در جذب نیروی انسانی به طور مکرر با یکدیگر کار می‌کنند می‌توانند این مراحل را از طریق ایمیل پیگیری و کامل کنند.

بیشتر بخوانید: برنامه‌ریزی استخدام، تضمینی برای یک استخدام فوق‌العاده

 

۳. از یک چک‌لیست برای جذب نیروی انسانی استفاده کنید

چک‌لیست برای استخدام نیروی انسانی به شما کمک می‌کند تا فرایند استخدامی را سیستماتیک کنید. فرقی نمی‌کند که به دنبال استخدام اولین نیروی انسانی خود هستید یا یکی از چندین نیروی انسانی است که می‌خواهید جذب ‌کنید. این چک‌لیست برای استخدام نیروی انسانی به شما کمک می‌کند که تلاش‌های‌تان برای جذب نیروی انسانی را ارزیابی کنید و در مسیر درست نگهدارید تا ارتباط شما با دیگر پرسنل علاقمند و مدیر استخدام شرکت بهبود یابد.

بیشتر بخوانید: چک لیست استخدام برای موفقیت در جذب سرمایه انسانی

 

۴. ملاقات با کاندیدهای درست در زمان جذب نیروی انسانی جدید

شما می‌توانید با کاندیدهای بالقوه زیادی قبل از اینکه به دنبال جذب نیروی انسانی جدیدی باشید، ملاقات داشته باشید. این کار به شما در زمانی که با انبوهی از کاندیدها در زمان استخدام مواجه هستید کمک می‌کند تا کاندیدای واجد شرایط بیشتری را در دسترس داشته باشید. این کار احتمال جذب نیروی انسانی مناسب‌تری را برایتان فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: ایده‌های عالی برای جذب نیروی انسانی با استعداد

۵. گواهینامه‌ها و درخواست‌های همکاری را با دقت بررسی کنید

بررسی رزومه‌ها، نامه ضمیمه و اپلیکیشن‌های ارسال شده با یک شرح خوب از فرصت‌کاری مورد نظر شروع می‌شود. چک‌لیست شما از ویژگی‌های کاندید واجد شرایط مورد نظرتان در فرآیند برنامه‌ریزی استخدامی باید تهیه گردد. تمام رزومه‌های دریافتی را بر اساس چک‌لیست ویژگی‌ها، مهارت‌ها، تجربه و شخصیت شخص واجد شرایط بررسی کنید. پس از آن شما زمان خود را تنها با کاندیدهای واجد شرایط در زمان جذب نیروی انسانی جدید سپری خواهید کرد. این امر به شما کمک می‌کند تا بهترین استفاده از زمان محدود خود را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ۸ روش برای تشخیص رزومه خوب در کمتر از ۳۰ ثانیه

 

۶. بررسی اولیه کاندیدای استخدامی

مهمترین دلیل بررسی اولیه کاندیدها در زمان استخدام نیروی انسانی صرفه‌جویی در زمان کمیته استخدامی و تعداد مصاحبه‌ها است. زمانی که یک کاندید استخدامی روی کاغذ خوب به نظر برسد، مصاحبه اولیه قبل از مصاحبه اصلی به شما می‌گوید که آیا واقعا ویژگی‌های شخص، مناسب کار شما است یا خیر؟ همچنین در یک مصاحبه اولیه شما می‌توانید تعیین کنید که آیا انتظارات حقوق و دستمزدها متناسب با کار شما است؟ یک نیروی مصاحبه‌کننده‌ی تلفنی ماهر می‌‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید آیا شخص مورد نظر با فرهنگ سازمانی شما همخوانی دارد یا خیر؟

بیشتر بخوانید: بهترین روش پیش مصاحبه تلفنی + نمونه سوالات

 

۷. سوال‌های درست در زمان مصاحبه بپرسید

مصاحبه شغلی یک عامل قدرتمند در استخدام نیروی انسانی است. ابزارهای کلیدی مختلفی وجود دارد که کارفرمایان در مصاحبه شغلی از آن استفاده می‌کنند. سوال‌های پرسیده‌شده در مصاحبه شغلی یکی از ابزارهای قدرتمند است که به شما کمک می‌کند تا نیروی انسانی مناسب را استخدام کنید. این سوال‌ها امکان تشخیص و مجزا کردن کاندیدهای مطلوب از کاندیدهای متوسط را به شما می‌دهد و تهیه‌ی لیست سوالات درست باید یکی از دغدغه‌های اصلی کارفرمایان باشد.

بیشتر بخوانید: طبقه‌بندی سوال‌های مصاحبه استخدامی

 

۸. پیشینه و منابع ارجاع داده شده را بررسی کنید

بررسی پیشینه موثر، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در زمان استخدام یک نیروی انسانی است. شما نیاز دارید تا مطمئن شوید که تمامی مطالب نوشته شده، مهارت‌ها و تجربیات درج شده در رزومه به درستی درج شده است. پیشینه‌ای که باید بررسی شود شامل منابع کاری ارجاع داده شده از جمله سرپرستان سابق، مدارک آموزشی، مراجع اشتغال، و شغل‌های واقعی که داشته‌اند می‌باشد. پیشینه دیگری که باید در زمان استخدام بررسی شود، سوابق مالی مرتبط با کار و سوء پیشینه است.

بیشتر بخوانید: بررسی سوابق کار و پیشینه حرفه‌ای کاندیدای استخدامی چیست؟

 

۹. پیشنهاد کاری را کتبی کنید

نامه پیشنهاد کاری برای کاندیدهایی تهیه می‌شود که شما برای یک فرصت شغلی انتخاب کرده‌اید. اغلب، کاندیدها و شرکت‌ها به صورت شفاهی بر سر شرایط استخدامی مذاکره می‌کنند. هدف این نامه پیشنهاد کاری تایید توافق‌هایی است که در خصوص حقوق و مزایا به صورت شفاهی انجام شده است. احتمال مذاکره مجدد و طولانی در موقعیت‌های شغلی بالاتر بخصوص در زمان بعد از استخدام یک نیروی انسانی در مورد موضوعات حقوق و دستمزد، مزایا، شرایط اتمام همکاری، پاداش، حق سنوات، امکان سهام‌دار شدن انجام خواهد شد. یک نامه پیشنهاد کاری امضا شده به شما امکان ماندن بر سر توافقات قبلی را می‌دهد.

بیشتر بخوانید: نمونه نامه پیشنهاد شغلی برای کارفرمایان

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *