۹ رازی که برای موفقیت در رهبری باید دانست: انتخاب کنید که رهبری کنید

۹ رازی که برای موفقیت در رهبری باید دانست: انتخاب کنید که رهبری کنید

امروزه در سازمان‌ها دانستن اسرار موفقیت در رهبری سازمان ، رهبران خاص و عالی را از رهبران معمولی متفاوت می‌سازد. شیوه رهبری کردن را می‌توان از مربی‌ها و سمینارهای مخصوص آموخت. همچنین درصدی از این توانایی بستگی به استعداد درونی فرد در این کار دارد که از زمان تولد وجود داشته و در طول سال‌ها پیشرفت کرده است.

این سوال که آیا توانایی رهبری سازمان به تربیت و محیط بستگی دارد و یا در طبیعت انسان‌ها وجود دارد، سوالی است که معمولا درباره این توانایی پرسیده می‌شود. به نظر من ترکیبی از توانایی ذاتی رهبری سازمان به همراه پرورش و توسعه این توانایی می‌تواند شیوه رهبری شما را توصیف کند.

با توجه به تجربه‌های شخصی و تحقیقاتی که انجام دادم، ویژگی‌های شخصیتی خاص مربوط به توانایی رهبری می‌تواند از شما یک رهبر خوب بسازد. من یک سری از ویژگی‌ها را تجسم می‌کنم که از درون به هم پیوسته هستند و هر کدام از آن‌ها به یکی از جنبه‌های توانایی رهبری می‌پردازد.

رهبری با مدیریت و نظارت تفاوت دارد. با این حال بسیاری از شرکت‌ها این عبارات را به جای یکدیگر به کار می‌برند. با وجود آن که تعریف هر کدام از این سه مورد با یکدیگر متفاوت است، ممکن است همه این توانایی‌ها به صورت هم زمان در یک شخص وجود داشته باشد.

 • نظارت به این معناست که یک فرد به سایر همکارانش جهت می‌دهد و بر کار آن‌ها سرپرستی می‌کند. یک سرپرست و ناظر موفق به رسمیت شناختن، قدردانی، آموزش‌های لازم و بازخوردها را به کارمندان خود ارائه می‌دهد.
 • مدیریت به معنای انجام امور مربوط به کسب و کار و تحت کنترل داشتن این امور است؛ علاوه بر این جهت‌دهی به کارمندان به عنوان راهنمایی برای اداره و سازماندهی فرآیندهای کاری و سیستم‌ها و در نهایت رسیدگی به مشکلات نیز از دیگر وظایف مدیریت است.

مدیران در کنار کمک به گروهی از کارمندان برای بهتر انجام دادن وظایف، کارها را کنترل می‌کنند و بر آن‌ها نظارت دارند.

در واقع می‌توان گفت کار یک مدیر این است که تمامی مواردی را که کارمند او نیاز دارد مهیا کند تا به اهداف شغلی خود برسند. جمله معروف وارن بنیس از کتاب On Becoming a Leader که می‌گوید:‌ «مدیران کسانی هستند که کارها را درست انجام می‌دهند، اما رهبران کسانی هستند که کار درست را انجام می‌دهند.» به خوبی تفاوت بین رهبری و مدیریت را نشان می‌دهد.

 • در حالی که یک سرپرست و یک مدیر نیز ممکن است مهارت‌های بالقوه‌ای در رهبری از خود نشان دهند، رهبران واقعی کمیاب هستند. چراکه برای رهبری ترکیبی از مهارت‌، شخصیت و بلند پروازی لازم است و دستیابی به این موارد و توسعه آن‌ها کار ساده‌ای نیست.

دان کلارک در مقاله فوق‌العاده‌ای که در مورد رهبری با عنوان Big Dog’s Leadership Page نوشته است، بر طبق تئوری رهبری برنارد باس می‌گوید که سه شیوه اصلی وجود دارد که به کمک آن می‌توانیم توضیح دهیم که افراد چگونه تبدیل به یک رهبر می‌شوند. دو مورد اول توسعه رهبری را فقط برای عده کمی از افراد توضیح می‎دهد. این تئوری‌ها عبارتند از:

 • تئوری شخصیت: برخی از ویژگی‌های شخصیتی ممکن است افراد را به صورت طبیعی به سمت نقش‌های رهبری بخصوص رهبری سازمان سوق دهد.
 • تئوری رویداد مهم: یک بحران یا یک رویداد مهم ممکن است باعث شود یک فرد به مناسبتی خاص اهمیت زیادی دهد که این موجب به وجود آمدن ناگهانی توانایی‌های مدیریتی منحصر به فرد رهبری در یک فرد معمولی می‌شود.
 • تئوری رهبری تحول‌گرا: افراد می‌توانند به انتخاب خودشان یک رهبر باشند و توانایی‌های رهبری را بیاموزند.

از دید من سومین مورد یعنی تئوری تحول‌گرا بیش از بقیه موارد برای بیشتری رهبران امروز صدق می‌کند. این باور پایه‌های تفکر من را درمورد رهبری می‌سازد.

۹ رازی که برای موفقیت در رهبری باید دانست: انتخاب کنید که رهبری کنید

مهمترین ویژگی شخصیتی برای رهبری سازمان

اولین و مهمترین ویژگی شخصیتی برای یک رهبر این است که تصمیم بگیرد یک رهبر باشد. گاهی اوقات، رهبران تصمیم می‌گیرند تا به سایرین چشم‌انداز، جهت‌دهی‌های مربوط به آینده و انگیزه برای موفقیت بدهند.

رهبری سازمان نیاز به تمرین برای تسلط و کنترل کردن دارد. اگر شما تصمیم بگیرید که یک رهبر باشید، چه در محیط کارتان، در جامعه و یا هنگام بروز یک بحران، این ویژگی‌های شخصیتی به شما کمک می‌کند تا ترکیب مناسبی از صفات، مهارت‌ها و بلندپروازی را بسازید.

رهبران موفق خودشان انتخاب می‌کنند که رهبری کنند. مهمترین ویژگی رهبران موفق قدرت انتخاب و تصمیم گیری است.

ویژگی‌های یک شیوه موفق برای رهبری سازمان

در بیشتر مقاله‌ها و کتاب‌ها در مورد این موضوع نوشته شده است که چگونه یک رهبر موفق باشیم. من روی ویژگی‌ها، صفات شخصیتی و اعمالی که مهم و کلیدی هستند تاکید می‎کنم:

 1. فردی باشید که دیگران برای پیروی انتخاب می‌کنند.
 2. چشم‌اندازی از آینده ارائه دهید.
 3. انگیزه دهید و الهام بخش باشید.
 4. به دیگران احساس مهم بودن دهید و از آن‌ها قدردانی کنید.
 5. به ارزش‌ها و اخلاقیات پایبند باشید.
 6. رهبران سرعت خود را با توجه به انتظارات دیگران تنظیم می‌کنند.
 7. محیطی سرشار از پیشرفت مداوم بسازید.
 8. برای رشد شخصیتی و حرفه‌ای افراد فرصت بسازید.
 9. اهمیت دهید و همدردی کنید.

بیشتر بخوانید: به زودی لینک مطالب مربوط به هر مورد اضافه خواهد شد.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *