۵ روش بازاریابی استخدامی برای برنده شدن شرکت‌ها در رقابت استخدام

۵ روش برای استفاده از بازاریابی استخدامی

این روزها استخدام دیگر همانند پنج، ده و یا حتی یک سال گذشته نیست. امروزه کاندیدها انتظارات بیشتری از شرکت‌ها و کارفرمایان دارند. کارفرمایان برای آن که در رقابت استخدام همواره پیروز باشند لازم است از بازاریابی استخدامی استفاده کنند. آن‌ها علاوه بر تحولات اخیر مربوط به تجربه کاندیدها، باید به روش‌های جدید استخدامی نیز توجه کنند.

بر طبق نتایج یک نظرسنجی‌، ۸۶٪ از متخصصان منابع انسانی معتقدند که روند استخدام درحال تغییر است و روز به روز بیشتر شبیه به یک تجارت می‌شود. همچنین بر اساس یک عقیده عمومی، از صنعت منابع انسانی انتظار می‌رود که استراتژی‌ها و ابزارهای مربوط به بازاریابی را برای استفاده در فرایند استخدام با یکدیگر ترکیب کنند.

در اینجا با ۵ روش آشنا می‌شویم که کارفرمایان می‌توانند به کمک آن‌ها از بازاریابی استخدامی برای بهبود روند استخدام استفاده کنند تا همواره کاندیدهای با استعداد را جذب کنید.

پیاده سازی سیستم‌های ردیابی متقاضیان

این سیستم‌ها که به ATS  (applicant tracking systems) نیز معروف هستند به کارفرمایان در پیگیری و ذخیره‌سازی پروفایل متقاضیان کار، مشاغل آن‌ها و چرخه استخدام در یک محل مشخص کمک کنند. برای حمایت از روش‌های مدرن استخدام، یک سیستم‌ ATS ایده‌آل باید به عنوان بخشی از یک مجموعه یکپارچه برای کسب استعداد عمل کند.

این سیستم باید ابزارهای استخدامی، لیستی از نقاط قوت کاندیدا، کانال‌های ارتباطی، گردش شبانه‌روزی خودکار و مهمتر از همه، تجزیه و تحلیل داده‌ها را فراهم کند.

برای آن که در بازی استخدام کاملا برنده باشید لازم است بر روی یک پلتفرم کسب استعداد سرمایه‌گذاری کنید که شامل مدیریت روابط کاندیدها (CRM) نیز است.

این کار باعث افزایش توانایی کارفرمایان در رسیدن به یک منبع سالم از کاندیدهای مناسب و پرورش آن می‌شود.

کارفرمایان برای متقاعد کردن کاندیدها لازم است با تبلیغ درست شرکت خودشان، شرکت‌های رقیب را از رده خارج کنند. این کار فقط با آگهی‌‌های موقعیت شغلی در دسترس امروزی امکان‌پذیر نیست.

نشان دادن فرهنگ سازمانی

بدون شک شهرت شما به عنوان یک کارفرما بسته به فرهنگ سازمانی برند شما و توانایی‌تان برای جذب بهترین استعدادها دارد. راه‌های بسیاری برای بازاریابی استخدامی وجود دارد که می‌توانید در آن فرهنگ سازمانی را پررنگ‌تر نشان دهید و بهترین کاندیدها را جذب کنید.

تحقیقات نشان می‌دهند که حدود ۹۴٪ از متقاضیان تمایل بیشتری به درخواست دادن برای شرکت‌هایی را دارند که برند خود را به صورت آنلاین مدیریت می‌کنند. حدود ۸۰٪ از متقاضیان بر این باورند که ظاهر سایت شرکت و احساسی که به آن‌ها می‌دهد هنگام تصمیم گیری برای ارسال درخواست شغلی تاثیرگذار است.

با توجه به این موضوع شما باید گزاره‌های ارزشمند مربوط به کارمندان و چگونگی استفاده از آن‌ها را بدانید تا از آن‌ها در استخدام بهترین گزینه‌ها برای مهمترین موقعیت‌های شغلی شرکت خود استفاده کنید.

با نشان دادن وجوه منحصر به فرد شرکت خود می‌توانید نام شرکتتان را به صورت آنلاین بالا ببرید و در بازی استخدام برنده باشید. البته برای این کار لزومی به منتشر کردن اطلاعات پیشگامانه و یا کذب نیست.

انتشار ویدیوهایی از کارمندان کنونی خود در مورد رضایت شغلی، معرفی پاداش‌ها و رسمیت شرکت، و ساختن گروه‌های استعدادیابی به صورت کاربرپسند به کارمندان آینده شما نگرش مفیدی از اخبار و اتفاقات مربوط به شرکت شما می‌دهد.

مدیریت ارتباط کاندیدها

واضح است که خالی ماندن موقعیت‌های شغلی برای مدت زمان طولانی می‌تواند باعث به هم ریختگی عملکرد کسب و کار شما شود. به همین دلیل است که تکنولوژی مدیریت ارتباط کاندیدها یا CRM (candidate relationship management) عنصر کلیدی برای جذب تعداد زیادی از کاندیدهای واجد شرایط است. این رویکرد برای پیدا کردن کاندیدهای مناسب هنگامی که یک موقعیت شغلی به صورت ناگهانی در دسترس می‌شود، موجب صرفه جویی در زمان و هزینه است.

۷۲٪ از کارفرمایان بر این باورند که ابزارهای مدیریت ارتباط با کاندیدها (CRM) باید در یک سیستم استعدادیابی وجود داشته باشد. با خودکار سازی سیستم بازاریابی استخدامی کارفرمایان می‌توانند از طریق جذب و برقراری ارتباط با کاندیدهای غیرفعال به مجموعه‌ بسیاری از افراد با استعداد دسترسی داشته باشند.

افراد بسیاری وجود دارند که هنوز برای درخواست شغلی و شروع کار آماده نیستند اما به برند استخدام شرکت شما علاقه‌مند هستند. این افراد از طریق وب‌سایت‌ شرکت با شما آشنا شده‌اند.

بعد از آن که اطلاعات مربوط به کاندیدهای غیر فعال وارد سیستم شد، کارفرمایان می‌توانند با استفاده از گروه‌های استعدادیابی، گروه‌های خاصی از کاندیدها را بر اساس عملکردشان (فروش، مهندسی و…) مدیریت کنند. آن‌ها می‌توانند تجارب کاندیدها را با توجه به علایق مرتبط شخصی سازی کنند.

و بهتر از همه این که ابزار CRM فرصت شگفت‌انگیزی برای ارایه محتوای خاص در مورد برند شما با استفاده از کمپین‌های ایمیل در اختیارتان قرار می‌دهد. این کمپین‌ها شامل اطلاعاتی مثل فرصت‌های شغلی، ثبت نام رویدادهای شبکه‌ای، اطلاعاتی در مورد شرکت و خبرنامه است.

مساله

سازمان‌های استعدادیابی و متقاضیان کار هر دو از بازاریابی استخدامی بهره می‌برند. بر طبق یک نظرسنجی حرفه‌ای مربوط به منابع انسانی، ۷۶٪ از سازمان‌ها با استفاده از بازاریابی استخدامی و مدیریت روابط کاندیدها بازده سرمایه‌گذاری قابل توجهی داشته‌اند. همچنین ۷۱٪ از متقاضیان بر این باور هستند که این روشی تاثیرگذار برای شناسایی، جذب و برقراری ارتباط با افراد مستعد است.

با این وجود هنوز میان بازاریابی استخدامی و ابزارهایی که برای موفقیت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند فاصله قابل توجهی وجود دارد.

در واقع بسیاری از گروه‌های استعدادیابی نمی‌توانند برنامه مناسبی برای بازاریابی استخدامی طراحی کنند. اطلاعات نشان می‌دهد که بخش منابع انسانی در ۶۱٪ شرکت‌ها برنامه‌ریزی بازاریابی استخدامی را بر عهده دارد و ۴۴٪ از شرکت‌ها درواقع تنها به این سیستم‌ها مجهز هستند.

پاسخ دهندگان به این نظرسنجی کمبود بودجه، عدم حمایت شرکت‌های بزرگ بازاریابی و نبود تکنولوژی مورد نیاز را به عنوان چالش‌هایی که این سیستم با آن مواجه است مطرح کرده‌اند که داشتن یک برنامه بازاریابی قوی را ناممکن می‌سازد.

راه حل

سازمان‌ها باید به روند موجود و استراتژی‌های فعلی توجه کنند و تعیین کنند که آیا کارفرمایان نتیحه بهتری ایجاد می‌کنند یا بازاریابان و یا یک مشارکت بین گروه‌های استعدادیابی و بازاریابی که به تازگی تاسیس شده است. در غیر این صورت آن‌ها یک فرصت فوق‌العاده برای ساختن گروهی از استعدادهای قوی را از دست داده‌اند.

بازاریابی استخدامی قطعا یک فرایند چند وجهی است و کارفرمایانی که در تلاش هستند تا استخدام‌های با کیفیتی را انجام دهند نیاز به یک تیم استخدام و ابزارهایی برای ارایه عملکردهایی متفاوت دارند.

در نهایت نتیجه می‌گیریم که ابتدا باید بدانیم که متقاضیان کار چرا و چگونه در جستجوی شغل هستند و سپس بهترین خدمات را به منظور جذب آن‌ها ارایه کنیم.

موفق‌ترین کارفرمایان امروزه سعی در انطباق با تکامل رفتاری متقاضیان کار و یک تکنولوژی کاربرپسندتر دارند. رابطه بین سیستم ردیابی کارجویان و بازاریابی استخدامی به سادگی برای رسیدن به وسیع‌ترین گستره از کاندیدهای مطلوب در یک بازار کار رقابتی و پر سرعت ضروری است.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *