برنامه‌ریزی و تحلیل مدیریت موثر تغییرات

برنامه‌ریزی و تحلیل مدیریت موثر تغییرات

با وجود اینکه توضیح چشم‌انداز و پشتیبانی به طور واضح توسط قسمت اجرایی برای کمک به تغییرات در سازمان یا تیم شما مهم است، اما مطمئنا کافی نیست. برای مدیریت موثر تغییرات ، برنامه‎ریزی و تحلیل‌های اصولی بیشتری نیاز است.

شما بدون داشتن یک برنامه مناسب نمی‌توانید به سفر بروید. حتی در سفرهای برنامه‌ریزی نشده هنگامی که شما در ماشین می‌نشینید و از همسفران خود می‌پرسید که «حالا کجا بریم؟ شمال یا جنوب؟». این خود یک برنامه است.

در سازمان‌ها، شما تعداد بسیاری سهامدار دارید که شامل کارمندان نیز می‌شود چرا که شما به سهم آن‌ها و حمایتشان برای هر تغییر کلی در کار نیازمندید. شیوه توضیح دادن آغاز و روند تغییراتی که کسب و کار شما به آن نیاز دارد بسیار مهم است.

مدیریت موثر تغییرات

قدم‌های پیشنهادی برای مدیریت موثر تغییرات

میزان آمادگی سازمان برای شرکت در تغییر را بسنجید

می‌توانید با چند نفر از کارمندان خود صحبت کنید تا بدانید که تا چه حد تغییرات مورد نظر شما را حمایت خواهند کرد. برای سنجش نیروی مورد نیاز برای اعمال این تغییرات با مدیران و سایر کارکنان مصاحبه کنید.

می‌توانید از ابزار مورد اعتماد و معتبر برای سنجش آمادگی کارمندانتان برای تغییر استفاده کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات کیفی را از مشاوران داخلی یا خارجی که در توسعه سازمان تخصص دارند به دست آورید.

از آن‌ها بخواهید تا سوالاتی این چنین را پاسخ دهند:

  • در حال حاضر تا چه حد اطمینان در سازمان وجود دارد؟ آیا این میزان کافی است؟
  • آیا خلاصه‌ای از ارتباطات و میزان حمایت کارمندان از تغییرات در دست دارید؟
  • آیا افراد درمورد محیط کاری خود احساس خوبی دارد؟ آیا فرهنگ سازمانی شما دوستانه است؟
  • آیا اطلاعات مربوط به بخش مالی را در اختیار همه افراد می‌گذارید؟ آیا روابط شفافی دارید؟
  • آیا با تغییرات بسیاری رو‌به‌رو شده و قادر به مدیریت آن‌ها بوده‌اید؟ در نتیجه این تغییرات آیا کارمندان برای تغییرات آماده هستند و از تغییر خسته نشده‌اند؟

این فاکتورها در میزان پذیرش تغییرات از سوی کارمندان تاثیر به‌سزایی خواهد داشت. اگر بتوانید پیش از شروع تغییرات، محیط کاری و فرهنگ سازمانی دوستانه و حمایت‌گری بسازید شروع خوبی را برای اعمال تغییرات در سازمان خود خواهید داشت.

چشم‌انداز کلی تغییرات را تبدیل به یک برنامه و جدول زمانی کنید

به کارمندان خود صبر و گذشت را آموزش دهید تا زمانی که جدول خطی زمانی با موانعی رو به رو می‌شود به مشکل برنخورید. داده‌ها را تبدیل به برنامه‌هایی از سوی افرادی که مسئول روند تغییرات هستند تبدیل کنید. در غیر این صورت شما سازمان خود را دچار مقاومتی ناخواسته و غیرضروری کرده‌اید.

در مورد دلایل و روش‌های تغییر اطلاعات جمع‌آوری کنید

این دلایل ممکن است شامل دلایل اقتصادی تغییرات، محیط رقابتی، نیازها و توقعات مشتریان، قابلیت‌های فروش، قوانین دولتی، اطلاعات جمعیتی، مسائل مالی، دسترسی به منابع و جهت‌گیری سازمان باشد.

تمام تاثیرات بالقوه بر روند، سیستم، مشتریان و پرسنل شرکت را ارزیابی کنید

خطرهای احتمالی را ارزیابی کرده و برای هر عمل ریسکی یک برنامه توسعه و تعدیل خطر طراحی کنید.

روابط مربوط به تغییرات را برنامه‌ریزی کنید

افراد باید موضوع تغییر، دلایل نیاز به تغییر، برنامه و توقعات سازمان از نقش و وظایف جدیدشان را به طور واضح بدانند. هیچ چیز بهتر از اندازه‎گیری‌های بهبود یافته و پاداش و شناخت نمی‌تواند توقعات را شرح دهد.

بهره شخصی هر فرد (WIIFM) از نتایج تغییرات را بررسی کنید و توضیح دهید

در مورد اینکه این تغییرات کلی چه تاثیر مستقیمی بر هرکدام از کارمندان دارد تحقیق کنید و مشخص کنید که چگونه می‌توان کاری کرد که این تغییرات با نیازهای هر یک از کارمندان در کنار نیازهای کلی سازمان مطابقت داشته باشد.

چند سال قبل از نتایج یک نظرسنجی مشخص شد که توسعه و به اشتراک گذاری پایه‌های نظری تغییرات در کمک به افراد برای درک نیاز به تغییرات بسیار موثر است.

صادق باشید تا به شما اعتماد کنند

با مردم به گونه‌ای رفتار کنید که انتظار دارید با شما رفتار شود.

مدیریت موثر تغییرات به شما کمک می‌کند تا هر تغییری که برای آینده بهتر سازمان لازم است، به طور موفقیت‌آمیزی اعمال کنید.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *