نقش ارتباط غیرکلامی در محیط کاری شما!

ارتباط غیرکلامی

ارتباط غیرکلامی در یک ارتباط علاوه برکلمات، انتقال‌دهنده اطلاعات هستند. فرستنده با استفاده از روش‌های زیر پیام خود را منتقل می‌کند:

 • زبان بدن: شامل نحوه‌ای که شامل نشستن؛ ایستادن؛ حرکت بازوها، دست‌ها و پاهای فرد و همچنین حرکات ظریف دیگر می‌شود.
 • چهره: چهره انسان پر از ناگفته‌هاست که شامل حرکت چشم‌ها، ابروها، دهان، و حرکت‌های دیگر می‌شود. احساساتی مانند خشم، شادی، رنجش و خستگی همه به راحتی با حرکات صورت منتقل می‌شوند.
 • وضعیت: شامل نحوه‌ی حرکت، قرارگرفتن و صاف ایستادن می‌شود. هر نحوه نشستن پیامی منتقل می‌کند که با هم فرق دارند.برای مثال اگر شما به راحتی به عقب تکیه داده باشید یا روی لبه صندلی بنشینید و یا به عقب تکیه داده و چشمان خود را بسته باشید، هرکدام پیام متفاوتی به مخاطب می‌رسانند.
 • تماس چشمی: مردم اغلب مورد اعتماد بودن افراد را به نحوه برقراری تماس چشمی خوب آن‌ها نسبت می‌دهند و بالعکس. تماس چشمی برای انتقال علاقه و احساسات، برقراری رابطه با گیرنده پیام و یا تظاهر به علاقه و گمراه کردن استفاده می‌شود.
 • حرکات: به خصوص حرکات دست پر از علایم ارتباطی هستند. حرکات به گفتار معنا می‌دهند. حرکات ناآگاهانه مانند خاراندن بینی ، دست کشیدن به موها یا روی لباس، دست به کمر ایستادن و دست تکان دادن، پیام افراد را آگاهانه و یا ناآگاهانه منتقل می‌کنند.
 • علائم: علائم و کلمات، عکس و یا نشانه‌ها نیز در زمره ارتباط غیرکلامی قرار می‌گیرند.
 • لباس و متعلقاتی دیگر مانند کیف، عینک ایمنی، و غیره: انواع لباس و ظاهر شخص پیام‌های غیرشفاهی قدرتمندی منتقل می‌کنند. برخی از پیام‌ها عمدی هستند مثل کارمندی که پیراهنی با لوگوی تیم های ورزشی مورد علاقه خود می‌پوشد یا کارمندی که هر روز کت و شلوار اداری محافظه‌کارانه به تن می‌کند. پیام‌های دیگر ممکن است غیرعمدی باشند. ممکن است به نظر بیاید کسی که لباس محافظه‌کارانه می‌پوشد، این پیام را بدهد که وی معاشرتی نیست، در حالیکه آن فرد چنین منظوری نداشته است. استفاده از جاذبه جنسی ممکن است لزوما هدف کسی که لباس باز می‌پوشد، نباشد ولی به هر حال چنین پوششی حاوی پیام‌های متناقض است.
 • چیدمان دفتر: در محل کار، نحوه تزئین دفتر نیز برای کارکنانی که وارد می‌شوند،‌ حاوی پیام است. محل میز شما،‌ فاصله بین صندلی شما و بازدید‌کنندگان و اینکه مبلمان شما را از مخاطب جدا کنند،‌ همه حاوی پیام‌های قدرمند غیرکلامی هستند.
 • لحن صدا و دیگر جنبه‌های غیرکلامی گفتار: جنبه‌های غیرکلامی گفتار شامل ارتباط گفتاری، غیر از کلمات است و عواملی مانند عطف، زیر و بمی صدا، سرعت کلام، مکث، و بلندی صدا را در بر می‌گیرد. این شکل از ارتباط غیرکلامی برای تلفن و ارتباط رو در رو مفید است.
 • لمس: تماس لمسی یک روش قدرتمند از ارتباط غیرکلامی است. زدن به پشت فرد به نشانه دلگرمی، در آغوش گرفتن، همدردی از طریق تماس چه همراه یا بدون کلمات باشند، از عوامل برقراری ارتباط هستند.
 • فضای فیزیکی: فضایی که هنگام برقراری ارتباط اشغال می‌کنید،‌ همانطور که از فضای فیزیکی اتاق کار خود استفاده می‌کنید، حاوی پیام است. اکثر افراد اهل آمریکای شمالی ترجیح می‌دهند در حدود 18 اینچ فضای شخصی هنگام ارتباط با دیگران داشته باشند. نزدیک شدن به فرد بیش از این، به خصوص در محیط کار، نزدیکی بیش از حد و یا صمیمت بی‌جا  قلمداد می‌شود.

یکی از نمونه‌های جالب ناکامی در ارتباط که من تاکنون دیده‌ام، در مورد یک دانش‌آموز خارجی بود که تلاش می‌کرد توضیحی به مسئول ثبت دانشگاه ارائه کند. او می‌خواست برای کمک به درک اینکه چرا حق با اوست، ‌به مسئول نزدیک‌تر شود و مسئول مربطه هم می‌خواست فضای شخصی 18 اینچی خود را حفظ کند و در نهایت، کار به تعقیب و گریز این دو در طول دفتر رسیده بود. هر بار که دانشجو جلوتر می‌رفت، مسئول ثبت نام دورتر می‌شد. تمام نمونه‌ها به این وضوح نیستند، ولی در هر حال افراد به سرعت برای حفظ حریم شخصی خود واکنش نشان می‌دهند.

چرا مسائل ارتباط غیرکلامی مهم است

ارتباطات غیرکلامی همراه با ارتباط کلامی به انتقال بهتر پیام کمک می‌کنند. شما می‌توانید با هر کدام از شیوه‌های غیرکلامی بر کلام خود تاکید کنید و به آن روح ببخشید.

به عنوان یک ابزار مفید، باید اثربخشی ارتباط غیرکلامی را در رساندن پیام‌هایی که آگاهانه می‌خواهید منتقل کنید، بالا ببرید. درک مشترک،‌ هدف هر ارتباطی است و ارتباط غیرکلامی کمک می‌کند تا به درک مشترک برسید.

هنگامی که بیان شفاهی و سیگنال‌های غیرکلامی در تعارض باشند،‌ افراد پیام‌های غیرکلامی را مبنا قرار می‌دهند. برای مثال، وقتی کارمندی می‌گوید که همه چیز خوب است، اما لحن صدا، حالت چهره، حالت بدن، صورت بی‌لبخند خلاف گفته‌اش باشد، کلماتش را باور نمی‌کنید.

خوب یا بد، ارتباطات غیرکلامی می‌تواند به شما کمک کند و یا بر ضد شما عمل کند. مهم این است که قدرت ارتباطات غیرکلامی را در نظر بگیرید. در سخن‌رانی سازمانی یا در یک جلسه یا هنگام گفتگو تلفنی با یک همکار و یا هنگام صحبت کردن با رئیستان در دفتر او، ارتباط غیرکلامی بر تعامل شما تاثیر می‌گذارد.

تصمیم با شماست که با تمرین و کنترل ارتباط غیرکلامی خود، پیامتان را با تاثیربخشی بیشتر منتقل کنید یا بگذارید پیام‌های متناقض، شما را کارمندی غیر قابل اعتماد و سخنوری ضعیف جلوه دهد، ولی چرا از اتباطات غیرکلامی به نفع خود استفاده نکنید؟

بیشتر بخوانید: ۵ نکته‌ کلیدی برای بررسی ارتباطات غیر کلامی در مصاحبه‌های استخدامی

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *