سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی انگیزه

سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی انگیزه

نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی انگیزه، این توانایی را به شما می‌دهد تا میزان انگیزه کاندیدای مورد نظری را ارزیابی کنید که در مصاحبه استخدامی شرکت کرده‌‌اند. این سوال‌ها همچنین به شما کمک می‌کند تا مهارت کارجو در انگیزه دادن به کارمندان در شغل قبلی وی و سطح انگیزه فردی او را را ارزیابی کنید. ­­­­

با بهره‌گیری از این سوال‌ها، می‌توانید متوجه شوید که چه چیزی به کاندیدای استخدامی مورد نظر انگیزه می‌دهد. هر کارفرمایی به دنبال کارمندانی است که در کار خود انگیزه ذاتی داشته باشند. هر متقاضی کار انگیزه‌های خود را دارد و هنر کارفرمایان است که بتوانند این انگیزه‌ها را در حین مصاحبه استخدامی کشف کنند. همینطور کارفرمایان باید بتوانند در حین مصاحبه کاری توانایی کاندید استخدامی مورد نظر را در ایجاد محیط کاری پرانگیزه برای سایر افراد ارزیابی کنید. چه در خصوص زیردستان و چه در خصوص همکاران، ایجاد انگیزه در سایرین یک مهارت لازم و ضروری است.

نمونه سوال‌های مصاحبه برای ارزیابی انگیزه

از این سوال‌ها برای سنجش انگیزه در حین مصاحبه استفاده کنید:

 1. محیط/فرهنگ کاری را توصیف کنید که بهره‌وری و رضایت کاری شما را افزایش می‌دهد؟
 2. بزرگترین رویای شما در زندگی چیست؟
 3. تصور کنید پنج سال بعد برنده یک جایزه ملی شده‌اید. این جایزه چیست و چرا آن را دریافت کرده‌اید؟ با در نظر گرفتن چه شرایطی این جایزه را دریافت کرده‌اید؟
 4. چه اهداف شخصی و کاری در زندگی دارید؟
 5. موفقیت کاری خود را چگونه تعریف می‌کنید؟ با بدست آوردن چه دست آوردی در دوره کاری خود احساس می‌کنید موفق شده‌اید؟
 6. وقتی هفت یا هشت ساله بودید دوست داشتید وقتی بزرگ شدید چه کسی باشید؟
 7. موقعیت کاری را توصیف کنید که در آن به شخص دیگری انگیزه دادید. چه اقداماتی انجام داده‌اید که همکار یا زیردستانتان حس انگیزه بیشتری پیدا کنند یا رفتار انگیزشی را انتخاب کنند؟
 8. بر اساس مشاهدات شما در کار فعلی یا قبلی، چه تعاملات، اقدامات یا تشویق‌هایی به همکاران شما انگیزه می‌داد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند؟
 9. فرض کنید عضو تیمی شده‌اید که تعدادی از اعضای آن انگیزه مشارکت و کار کافی ندارند، چه کاری در این خصوص انجام می‌دهید؟
 10. چه چیزی باعث می‌شود تلاش و انرژی خارق العاده‌ای داشته باشید و فراتر از حد انتظار تلاش کنید، زمان بیشتری بگذارید و هر آنچه در توان دارید را برای رسیدن به نتیجه انجام دهید؟
 11. چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد تا بهترین عملکرد کاری را ارایه دهید؟ ممکن است در این خصوص یک مثال عملی از تجربه کاری خود بگویید؟
 12. نقش مدیر یا سرپرست شما در ایجاد انگیزه شخصی برای کار شما چیست؟
 13. چه اقدامات یا رفتارهایی از جانب مدیر شما بهترین تاثیر را بر شما می‌گذارد؟
 14. چه رفتارها، اقدامات یا مسائل کاری انگیزه کاری شما را محدود می‌کند یا از بین می‌برد؟
 15. در گذشته چگونه با اقدامات یا مسائلی که در محیط کاری انگیزه شما را کاهش داده‌اند مواجه شدید؟

پاسخ به سوال های مصاحبه استخدامی در خصوص ارزیابی انگیزه

دوست دارید در مورد چگونگی دریافت پاسخ کاندیدای مورد نظر به سوال‌های مصاحبه استخدامی در خصوص انگیزش بیشتر بدانید؟ اگر بدانید به چه جنبه‌ای از پاسخ‌های کارجو باید دقت کنید، می‌توانید در مورد انگیزه کارجوی مورد نظر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

این نکته‌ها در خصوص ارزیابی پاسخ کاندیدهای مورد نظر به سوال‌های مصاحبه استخدامی در زمینه انگیزه شخصی وی و نجوه انگیزه دادن او به سایر همکاران، شما را یاری می‌کند تا بهترین و با انگیزه‌ترین کارمند را برای سازمان خود استخدام کنید. با مطالعه این بخش در می‌یابید که چگونه پاسخ کاندیدها به سوال‌های مصاحبه استخدامی در مورد انگیزه را ارزیابی کنید.

هدف شما استخدام افرادی است که ذاتا با انگیزه هستند و می‌توانند محیطی خلق کنند که در آن سایر کارمندان نیز انتخاب کنند که با انگیزه باشند.

نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی کاندیدهای استخدامی

می‌توانید از نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی بهتر کاندیدهای استخدامی مورد نظر در جلسه مصاحبه استخدامی استفاده کنید.

منبع : The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *