سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی توانایی رهبری

سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی توانمندی رهبری

آیا می‌خواهید در مورد سوال‌های مصاحبه استخدامی در زمینه توانمندی رهبری که در تعیین قابلیت رهبری متقاضی به شما کمک می‌کند، بیشتر بدانید! موفق‌ترین سازمان‌ها صفات رهبری را برای تمام کارمندان در تمام رده‌های کاری لازم می‌دانند. شناسایی توانایی‌ رهبری برای هر فردی که در موقعیت‌های شغلی نیازمند توانمندی رهبری در سازمان شما مشغول به کار می‌شود، بسیار مهم است.

این سوال‌های مصاحبه استخدامی، در شناسایی میزان توانمندی رهبری متقاضی در نقش‌های مختلف سازمان شما بسیار کاربردی هستند. با شناسایی مشخصات و قابلیت‌هایی که از یک رهبر انتظار دارید شروع کنید و سوال‌ها را برای شناسایی عقاید، خصوصیات، ارزش‌ها و تجربه‌های مورد نظر ادامه دهید.

با استفاده از سوال‌های مصاحبه استخدامی زیر می‌توانید تعیین کنید که آیا کاندیدای استخدامی رهبر خوبی است یا خیر

این سوال‌های مصاحبه استخدامی در زمینه ارزیابی توانمندی رهبری، شما را قادر می‌سازد تا مهارت‌ها و تجربیات متقاضی را ارزیابی کنید. می‌توانید از این سوال‌ها استفاده کنید، یا سوالات خود را برپایه آنها طراحی کنید:

 1. تغییر سازمانی در بخش تحت رهبری خود را چگونه اجرا کرده‌اید؟ برای اجرای این تغییر چه اقداماتی انجام دادید، به خصوص در مورد کارمندانی که در آن بخش کار می‌کردند؟
 2. آیا تا به حال در یک تیم موفق بوده‌اید؟ نقشی را که در آن تیم برای موفقیت بر عهد‌ه‌ داشتید، توصیف کنید؟
 3. نمونه‌ای از نقش رهبری خود در یک رویداد، فعالیت یا پروژه را بیان کنید و توضیح دهید که چگونه آن را رهبری کردید؟
 4. زمانی که نقش رهبر را داشتید در نظر بگیرید. واکنش دیگران به تلاش‌های رهبری شما چگونه بود؟
 5. زمانی را در نظر بگیرید که در نقش رهبر موفق نشدید. چه اتفاقی افتاد و شما چگونه با آن مواجه شدید؟
 6. نظر زیردستان و همکاران شما در مورد شیوه رهبری و نقاظ ضعف و قدرت رهبری شما چیست؟ در این خصوص، به چه نکاتی از شیوه رهبری خود می‌توانید اشاره کنید؟
 7. ترجیح می‌دهید دیگر کارمندان از شما بترسند یا به شما احترام بگذارند. در زمان رهبری شما،‌آیا موقعیتی پیش می‌آید که کارمندان هر دو واکنش را داشته باشد؟
 8. موقعیتی را توصیف کنید که شما باعث توافق نظر و ایجاد هدف مشترک در گروهی شدید که پیش از آن هدف مشترک و شیوه واحدی نداشتند؟
 9. لازمه کار رهبری در سازمانی این است که از کسانی که مدیرشان نیستید یا تحت نظارت شما نیستند برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید. نمونه موفقی در این زمینه داشتیداید؟
 10. در سازمان‌ها، دستورات توسط مقام‌های بالادست برای شیوه‌های اجرایی خلاقانه صادر می شود که لزوما شما در آن نقشی نداشته‌اید ممکن است نظر شما در اجرای آن پرسیده شود یا نشود. در مورد یکی از تجربیاتی که باید چنین کاری را با کمک کارمندان‌تان اجرا می‌کردید، توضیح دهید. چگونه آن را اجرا کردید؟
 11. سه ارزش مهمی را که به عنوان یک رهبر سرلوحه کارخود دارید، نام ببرید؟ در خصوص اجرای عملی هر کدام مثالی بزنید؟
 12. مثالی از قابلیت‌‌ها و مهارت‌های رهبری خود در زمان دانشگاه بزنید؟

پاسخ‌ سوال‌های مصاحبه استخدامی در زمینه توانمندی رهبری

سوال‌های شما برای تعیین قدرت و مهارت رهبری کاندیدای استخدامی و شناسایی شیوه رهبری او از دیدگاه خود و همکاران و زیردستانش است. می‌خواهید بدانید که شیوه او چقدر با فرهنگ سازمانی شرکت شما هم‌خوانی دارد!

برای تسریع کار می‌توانید از قبل مشخصات و مهارت‌های رهبری مورد نیاز برای سازمان خود را تعیین کنید. از شرح تجربیات پیشین به خوبی می‌توان به شیوه رهبری وی پی برد. تفسیر و بررسی شما بهترین ابزار شما در مصاحبه است. از کاندیدای استخدامی درخواست کنید تا نمونه‌ و مثال‌های خاصی را در هر مورد از تجربه پیشین خود شرح دهد.

نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی کاندیدهای استخدامی

می‌توانید از نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی بهتر کاندیدهای استخدامی مورد نظر در جلسه مصاحبه استخدامی استفاده کنید.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *