سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی مهارت برقراری ارتباط

سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی مهارت برقراری ارتباط

این نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی کارفرمایان را در بررسی مهارت‌های ارتباطی متقاضی یاری می‌کنند. بهتر است چندین نمونه از این سوال‌ها را در مصاحبه بپرسید، چراکه برقراری ارتباط یک مهارتی کلیدی است که در اکثر کارمندان موفق از آن بهره‌مندند.

امروزه به خاطر تاکید سازمان‌ها بر کار گروهی، حتی در مصاحبه کارمندان فنی نیز مهارت‌های ارتباطی اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. به همین خاطر است که ارزیابی مهارت‌های ارتباطی باید جز اصلی تمام مصاحبه‌های استخدامی سازمان شما باشد.

مصاحبه گروهی، بهترین راه ارزیابی مهارت برقراری ارتباط و تقابلات بین فردی متقاضیان کار است، زیرا به شما این فرصت را می‌دهد تا نحوه برخورد متقاضی با یک گروه کوچک را مشاهده کنید و اطلاعاتی در مورد میزان مهارت ارتباطی فرد در محیط کار بدست آورید.

می‌توانید از لیست سوالات زیر در مصاحبه استخدامی خود استفاده کنید

 1. چرا امروز در این مصاحبه شرکت کرده‌اید؟
 2. وقتی با مدیر خود در جلسه هفتگی تعامل با کارمندان شرکت می‌کردید،‌ چگونه اطمینان حاصل می‌کردید اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده می‌شد به کارمندان زیردست و همکاران‌تان به طور کامل منتقل می‌گردید؟
 3. در گذشته وقتی اطلاعات غلط یا محرمانه‌ای را از کانال‌های غیر رسمی و به صورت شایعه دریافت می‌کردید، چه اقداماتی برای کنترل اوضاع انجام می‌دادید؟
 4. برای کنترل شرایط در زمانی که امکان باخبر بودن از وضعیت سایر اعضای گروه یا پروژه و وظایف آنها را نداشتید چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
 5. از یک تا ده به مهارت‌های برقراری ارتباط خود چه نمره‌ای می‌دهید؟ سه مثال بر پایه تجربیات کاری قبلی خود بیان کنید که نمره داده شده را تایید کند؟
 6. چه چیزی در روند مصاحبه کاری امروز ما، شما را شگفت‌زده یا غافلگیر کرده است؟
 7. محیط یا فرهنگ کاری و سبک ارتباطی را توصیف کنید که باعث می‌شود به بالاترین حد موفقیت برسید؟
 8. پنج عامل ارتباطی را نام ببرید که یک سازمان باید داشته باشد تا شما بتوانید به طور موثر در آن کار کنید؟
 9. به نظر شما تا چه حدی باید اطلاعات را از زیردستانتان مخفی کنید؟ آیا غالبا این شیوه را به کار می‌برید یا خیلی کم یا اصلا پیش نمی‌آید؟ با توجه به تجربه‌های قبلی،‌ در چه شرایطی اطلاع رسانی را محدود می‌کنید؟
 10. در گذشته، چه برخوردی با مدیری که اطلاع رسانی موفقی نداشته است داشته‌اید؟
 11. در گذشته، پس از ورود به یک محیط کاری جدید،‌ چطور با همکاران،‌ مدیران و زیردستان جدیدتان ملاقات و ارتباط موثر برقرار کرده اید؟

پاسخ سوالات مصاحبه استخدامی در زمینه ارتباطات

به نحوه تعامل کارجو با افراد مثلا کارمند پذیرش سازمان خود دقت کنید. این مشاهده به علاوه مشاهد شما از راحتی کارجو در برقراری ارتباط  در زمان مصاحبه اهمیت زیادی دارد. طی مصاحبه می‌توانید از نحوه ارتباط برقرار کردن متقاضی و سبک ارتباطی او اطلاعات ارزشمندی بدست آورید.

مهارت محاوره متقاضی در چه حدی است؟ شیوه ارتباطی متقاضی تا چه حد واضح است؟ در انتخاب کلمات برای پاسخ به سوالات چقدر مهارت دارد؟ مهارت‌های ارتباط غیر‌کلامی و حالت‌های چهره‌اش چگونه ‌است؟ آیا حس صداقت و انرژی بالا را منتقل می‌کند؟

در یک مصاحبه گروهی که توصیه ما هم همین سبک است، نحوه تعامل متقاضی با هر یک از کارمندانی که در جلسه حضور داشتند چگونه بود؟ آیا به سوالات آنها پاسخ داد؟ آیا تعامل خوبی داشت یا مستقیما با آنها صحبت نمی‌کرد؟

در مصاحبه‌ها، تیم استخدامی انواع رفتار نامناسب متقاضیان و شیوه ارتباطی آنها را شاهد هستند. معمولا این رفتارها زنگ خطری برای کارفرماست. برای مثال، گروه استخدامی آقایی را مصاحبه می‌کند که طی پاسخگویی به سوال‌ها،‌ فقط به مردان نگاه می‌کند حتی وقتی سوال را یک مصاحبه کننده خانم پرسیده باشد. در مصاحبه دیگری، آقایی متقضایی کار است که  بسیار مورد توجه مدیر ارشد قرار می‌گیرد و ارتباط موثری با او برقرار می‌کند، ولی هنگامی که با مدیران و کارمندان دیگر صحبت می‌کند، تماس چشمی برقرار نمی‌کند، مرتب به ساعتش نگاه می‌کند و در آخر هم سوال می‌پرسد که بالاخره چه موقع مصاحبه به پایان می‌رسد!

در هر دو مثال بالا،‌ پیشنهاد می‌گردد این نوع متقاضیان استخدام نشوند، چراکه زنگ خطرهای متعددی را می‌توان مشاهده کرد. به خصوص اگر کارمندان و کار گروهی برای سازمان ارزش زیادی داشته باشند.

سخن آخر اینکه در ارزیابی مهارت ارتباطی،‌ در نظر بگیرید که متقاضی چقدر به سازمان و فرصت شغلی شما علاقمند است؟ در نظر داشته باشید که ارتباط غیر‌کلامی متقاضی ناگفته‌های زیادی در مورد متقاضی و اینکه گزینه استخدامی مناسبی است یا خیر در اختیار شما قرار می‌دهد.

نمونه سوالهای مصاحبه استخدامی برای ارزیابی کاندیدهای استخدامی

می‌توانید از نمونه سوالهای مصاحبه استخدامی برای ارزیابی بهتر کاندیدهای استخدامی مورد نظر در جلسه مصاحبه استخدامی استفاده کنید.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *