چگونه مدیر منابع انسانی خود را عصبانی کنیم؟

چگونه مدیر منابع انسانی خود را عصبانی کنیم؟

مدیر منابع انسانی شما نیز انسان است. بله، می‌دانیم که بسیاری از شما این را باور نمی‌کنید، اما این یک حقیقت است. بسیاری از مدیران منابع انسانی نیز مانند شما و سایر کارمندان در تلاش هستند تا کارشان را به خوبی انجام دهند، ترفیع و افزایش حقوق بگیرند، تغییری در کار ایجاد کنند و یک ارتباط درون تیمی رضایت بخش بسازند.

بسیاری معتقدند که مدیران منابع انسانی فقط در صدد اخراج آن‌ها هستند؛ در حالیکه تعداد زیادی از مسئولان منابع انسانی حتی اخراج کردن کارمندان را وظیفه خود نمی‌دانند.

اگر می‌خواهید مدیر نیروی انسانی خود را عصبانی کنید رفتارهای متنوعی برای این کار وجود دارد. کارهای بسیاری را می‌توانید انجام دهید که مدیر شما را بسیار برانگیخته و عصبانی می‌کند. ‌‌در اینجا با چند مورد از روش‌های متداول برای عصبانی کردن مدیر منابع انسانی آشنا می‌شویم. همه این موارد با پرسش از مدیران منابع انسانی به دست آمده است.

برای اخراج کارمندتان از منابع انسانی کمک نگیرید

تا زمانی که تصمیم به اخراج کارمندی می‌گیرید از مسئولان منابع انسانی کمک نگیرید! پیش از آن که تصمیم بگیرید کارمند خود را اخراج کنید، بهتر است برای کمک‌هایی همچون آموزش پیشرفت در عملکرد، اقدام‌های انضباطی و آماده‌سازی اسناد و مدارکی که باید همراه این اقدامات باشند به قسمت منابع انسانی مراجعه کنید. اغلب مسائل مربوط به کارمندی که تصمیم به اخراج او گرفته‌اید ماه‌هاست به طول انجامیده و شما به قسمت منابع انسانی شرکت مراجعه نکرده‌اید.

معمولا هنگامی که پرسنل منابع انسانی از مشکل شما آگاه می‌شوند، هیچ سند و مدرکی آماده نشده، هیچ برنامه‌ای برای پیشرفت عملکرد طراحی نشده و زمان لازم برای اقدامات ضروری و قانونی برای اخراج یک کارمند به تعویق خواهد افتاد. این اتفاق منجر به ناامیدی و سردرگمی همگان می‌شود.

نامه‌های منابع انسانی را پاسخ ندهید

اطلاعات مربوط به مزایا و یا هر موضوع دیگری را نخوانید و پاسخ ندهید! اگر هنگامی که اطلاعات در فرمت‌های گوناگون و به طور مداوم در اختیار شما و همه کارمندان قرار داده می‌شود را نادیده بگیرید و بدون پاسخ رها کنید موفق می‌شود مدیر منابع انسانی خود را خشمگین کنید. معمولا این اطلاعات حاوی زمان مشخصی برای پاسخ دادن هستند. افراد در منابع انسانی معمولا جزییات را در یک صفحه خلاصه می‌کنند و در مورد لزوم در خصوص پاسخ‌ به فرم‌ها در موعدی مشخص در جلسات صحبت می‌کنند.

بعد از هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها (که بسیار دیر است) کارمندان اظهار می‌کنند که این لزوم پاسخگویی را نمی‌دانستند یا می‌گویند که فرم را دریافت کرده اما آن را نخوانده‌اند. دومین چیزی که مسئول منابع انسانی را بسیار خشمگین می‌سازد این است که کارمندان به همراه فرمی که حتی تلاشی برای خواندن آن نکرده‌اند، نزد مدیر منابع انسانی بازگردند و معمولا این سوال را می‌پرسند:‌ « این فرم درمورد چیه؟!». اعضای بخش منابع انسانی همواره قدردان کارمندانی هستند که برای خواندن و پاسخگویی به این فرم‌ها تلاش می‌کنند.

‌‌‌

بخش منابع انسانی را بهانه کنید

زمانی که مدیران باید اخبار بدی را به کارمندان منتقل کنند و برای این کار از بهانه‌های مربوط به بخش نیروی انسانی استفاده می‌کنند. برای مثال: «من برای افزایش حقوق شما درخواست داده‌ام، اما متاسفانه این درخواست با مخالفت بخش منابع انسانی رو به رو و در نتیجه رد شد. اگر مایل هستید می‌توانید با بخش نیروی انسانی صحبت کنید.» یا «من مجبورم این کار را انجام دهم چون منابع انسانی از من خواسته است…»

 

اعضای خانواده یا دوستتان را بهترین گزینه استخدامی معرفی کنید

یکی از مواردی که قطعا مدیر منابع انسانی را در شرایط ناراحت‌کننده‌ای قرار می‌دهد این است که یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک خود را به عنوان «بهترین گزینه» برای یک موقعیت شغلی معرفی کنید. یک مدیر منابع انسانی حرفه‌ای در صورت قرار گرفتن در چنین موقعیتی درخواست انجام روند معمول استخدام و فیلترهای لازم را می‌دهد و شما احتمالا با شنیدن این جملات آزرده می‌شوید. این کار معمولا مدیر منابع انسانی را بسیار خشمگین می‌سازد.

چگونه مدیر منابع انسانی خود را عصبانی کنیم؟

آیا راه‌های بیشتری برای آزار مدیر منابع انسانی خود می‌خواهید؟

  • میان فرد دلسوزی که اطلاعات لازم را به شما می‌دهد و یک «خبرچین» تفاوت وجود دارد. خبرچینانی که تصور می‌کنند کوچکترین اخبار بی‌ارزشی درمورد بی‌عدالتی را لازم است به گوش منابع انسانی برسانند، می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند. چالش ما در مقابل این گونه افراد این است که به آنها آموزش دهیم که به جای مراجعه دائم به منابع انسانی تلاش کنند مشکلات را شناسایی و به تنهایی آن‌ها را حل کنند.
  • بعد از گرفتن تصمیمات مهم استراتژیک که هفته‌ها به طول انجامیده، از منابع انسانی بخواهید صلاحیت افراد مربوط به این پروژه را بررسی کنند.
  • انجام کارهای سخت‌تر را به منابع انسانی واگذار کنیم. مثلا:‌ «من با کاندیدهای موفق تماس می‌گیریم و به آن‌ها می‌گویم که استخدام شده‌اند.» از منابع انسانی بخواهید تا با کاندیدهای شکست خورده تماس بگیرند.
  • سه مورد از آزاردهنده‌ترین مسائل: درخواست شغلی از سوی افراد فاقد شرایط مناسب، همسران افراد اخراج شده یا کسانی که به مشکل بر خورده‌اند که به جای آن‌ها در مسائل کاری دخالت می‌کنند و افرادی که سعی می‌کنند منابع انسانی را با برقراری روابط نادرست مجبور به استخدام دوستشان کنند.
  • یکی از مسائلی که واقعا مدیر منابع انسانی را آزار می‌دهد این است که کارمندان فرم درخواست حقوق بازنشستگی و پس از مرگ خود یا آدرس و اطلاعات شخصی خود را در قسمت مزایا و خدمات به روز رسانی نمی‌کنند. متاسفانه با کارمندان بسیاری مواجه می‌شوید که اطلاعات تغییر یافته خود را به اطلاع منابع انسانی نمی‌رسانند. این عدم به روز رسانی اطلاعات موجب بروز مشکلاتی بسیاری شد. مثلا تلاش در یافتن افراد، تلاش برای کمک به هیئت امنای بازنشسته در حل کردن تنظیمات و دیگر مشکلات. پر نکردن و به روز  رسانی نکردن فرم‌ها واقعا مانند یک کابوس است؛ پس اگر واقعا می‌خواهید مدیر منابع انسانی خود را آزار دهید اطلاعات شخصی خود را به روز رسانی نکنید!

تجربه عصبانی شدن برخی از مدیران منابع انسانی

  • کارمندانی که در تحویل کاغذهای مورد نیاز، تاخیر دارند.
  • مدیرانی که به کارمندان می‌گویند: «من مجبورم این کار را انجام بدهم چون منابع انسانی از من خواسته…»
  • «آمار بیماری در شرکت بالا رفته؟ پس منابع انسانی چیکار می‌کنه؟!»
  • از نظارت بر فرصت‌های برابر متنفرم، کار یک مدیر منابع انسانی ارزش تفکر و ارزیابی را دارد.
  • زمانی که مدیران باید اخبار بدی را به کارمندان منتقل کنند و برای این کار از بهانه‌های مربوط به بخش نیروی انسانی استفاده می‌کنند. برای مثال: «من برای افزایش حقوق شما درخواست داده‌ام، اما متاسفانه این درخواست با مخالفت بخش منابع انسانی رو به رو و در نتیجه رد شد. اگر مایلید می‌توانید با بخش نیروی انسانی صحبت کنید.»

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *