بررسی سوابق کار و پیشینه حرفه‌ای کاندیدای استخدامی چیست؟

بررسی سوابق کار و پیشینه حرفه‌ای چیست؟

بررسی سوابق کار در واقع روند تصدیق اطلاعاتی است که متقاضی کار در رزومه، فرم درخواست و مصاحبه خود ارایه کرده است. معمولا در فرایند استخدام پنهان کاری در مورد سوابق کاری باعث عدم استخدام متقاضی می‌شود. بررسی این سوابق به کارفرما کمک می‌کند تا از پیشینه تجربی و علمی مورد نیاز متقاضیان اطمینان یابد. علاوه بر این، اگر پس از مصاحبه و بررسی پیشینه مشخص شود که کارمندی در مورد اعتبار، مهارت‌ها، تجارب، تحصیلات و غیره حقیقت را نگفته است کارفرما می‌تواند او را اخراج نماید.

با توجه به موارد بالا همان طور که در تمامی فرم‌های استخدامی آمده است، کارمندان باید بیانیه‌ای را امضا کنند که بر طبق آن صحت اطلاعات مربوط به خود را تصدیق می‌نماید. بسیاری تصور می‌کنند که درست مانند فیلم‌های جنایی باید در سطل آشغال اتاق متقاضی یا صفحه فیسبوک این شخص به دنبال حقیقت تلخی گشت. اما بررسی سوابق کاری و پیشینه حرفه‌ای اینگونه نیست.

‌کارفرمایان در چه زمینه‌هایی سوابق کاری و پیشینه را بررسی باید می‌کنند؟ در بررسی سوابق کار و پیشینه حرفه‌ای معمولا اعتبار موارد زیر در مورد کاندیدهای مورد نظر سنجیده می‌شود.

 ‌‌

اعتبار مدارک تحصیلی و آکادمیک

شرکت باید نظر دانشگاه یا آموزشگاهی که کاندیدای مورد نظر از آن فارق التحصیل شده و مدرکی دریافت کرده‌ است را بررسی کند تا از اعتبار مدارک لازم آگاهی یابد. گاهی برخی افراد به متقاضیان توصیه می‌کنند که تاریخ مدارک خود را پنهان کنند، چرا که این تاریخ می‌تواند نشانگر سن آن افراد باشد.

برای نوشتن رزومه این فکر خوبی است. اما بهتر است برای تکمیل فرم استخدام این کار انجام نشود. چرا که بیشتر شرکت‌ها برای بررسی سوابق کار و پیشینه‌ حرفه‌ای افراد از این فرم استفاده می‌کنند و برای سنجش اعتبار مدارک تاریخ اخذ مدرک الزامی است. به علاوه در صورتی که پس از زمان فارق التحصیلی نام فرد متقاضی تغییر یافته است، لازم است که نام پیشین ذکر شود.

‌‌

اعتبار موقعیت شغلی پیشین؛ شامل مدت زمان اشتغال، دستمزد و عملکرد

گاهی اوقات برای بررسی سوابق کار تا ده سال قبل و یا سه موقعیت شغلی پیشین پیگیری می‌شوند. دو روش برای این کار وجود دارد.

اولین روش تایید اشتغال است. برای این کار معمولا با بخش منابع انسانی محل کار پیشین تماس برقرار می‌شود و از آن‌ها سوالی مثل‌ «آیا آقای رضایی از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۵ در شرکت شما به عنوان تحلیلگر ارشد فنی مشغول به کار بوده است؟» پرسیده می‌شود. برخی از شرکت‌ها اطلاعات بیشتری در اختیار کارفرما قرار می‌دهند و برخی تنها به پاسخ همین یک سوال بسنده می‌کنند.

بعضی شرکت‌ها نیز برای بررسی پیشینه از روش دوم استفاده می‌کنند؛ یعنی بررسی سوابق مالیاتی و بیمه. این راحت‌ترین قسمت است. در صورتی که متقاضیان در مورد سوابق خود صداقت داشته باشند، همه چیز به خوبی پیش می‌رود.

‌‌

مباحثی در مورد تجارت، سوابق شخصی و حرفه‌ای و بررسی معرفی‌نامه

پس از مورد قبل نوبت به صحبت کردن با مدیرعامل و گاهی همکاران پیشین متقاضیان برای تایید سوابق شغلی می‌رسد.

بسیاری تصور می‌کنند که متقضایان برای آن که کسی با مدیر عامل قبلی یا فعلی ارتباط برقرار کند لازم است فرد متقاضی این اجازه را بدهد. این یک فکر اشتباه است. همچنین بسیاری بر این باور هستند که مدیر عامل فعلی یا قبلی تنها می‌تواند اشتغال فرد متقاضی در شرکت خود را تایید کند. این نیز باوری نادرست است. اگر همه چیز در سوابق ذکر شده درست باشد، آن‌ها می‌توانند درمورد کاندیدای مورد نظر و نحوه کار این فرد نیز صحبت کنند.

‌‌

بررسی سو پیشینه مصرف مواد مخدر و آزمون‌های فیزیکی

برخی شغل‌ها فقط نیازمند تست اعتیاد هستند، اما گاهی لازم است کارمندان آزمون‌های فیزیکی خاصی را نیز انجام دهند. کارفرمایان باید در این مورد عادلانه برخورد کنند. در یک شرکت یا کارخانه معمولی یا کوچک معمولا تست اعتیاد لازم نیست. لزوم آزمون‌های فیزیکی نیز معمولا به نوع کار بستگی دارد؛ که برای اکثر مشاغل این آزمون نیز لازم نیست.

بررسی سوابق کار و پیشینه حرفه‌ای چیست؟

‌‌

آزمون‌هایی برای تایید مهارت و دانش

بسته به نوع شغل برخی از کارفرمایان باید برای تایید مهارت و دانش ذکر شده در رزومه و فرم استخدام، کاندیدهای مورد نظر را آزمایش کنند. برای مثال، یک مسئول قسمت خدمات مشتریان باید بتواند از طریق ایمیل به خدمات مشتریان رسیدگی کند. کاندیدای مورد نظر باید با نوشتن یک نمونه ایمیل در پاسخ به شکایت یک مشتری توانایی خود در این کار را تایید کند. مثالی دیگر در این خصوص این است که یک مدیر ارشد باید ارایه‌ای در مورد رویکرد خود نسبت به افزایش فروش آماده کند. متقاضیان بخش استخدام نیروی انسانی نیز ممکن است نیاز به ارایه یک طرح برنامه‌ریزی برای پیشرفت استخدام داشته باشند. کارفرما در این قسمت از تسلط کارجو بر مهارت‌های ذکر شده اطمینان حاصل می‌کند.

‌‌

جستجوی نام متقاضی در اینترنت برای تایید ادعا‌ در مورد عملکرد، پاداش‌ها و غیره

این قسمت در یک بررسی سوابق کاری و پیشینه حرفه‌ای وجود ندارد و معمولا پیش از انجام مصاحبه انجام می‌شود. مسئول استخدام یا کارفرما برای یافتن اطلاعاتی در خصوص کاندیدای مورد نظر جستجویی از طریق اینترنت انجام می‌دهد. درمورد این که آیا کارفرمایان می‌توانند از اطلاعاتی که از این راه به دست می‌آورند در تصمیم خود استفاده کنند یا خیر اختلافات بسیاری وجود دارد!

‌‌

بررسی عدم سو پیشینه

توجه کنید که در این قسمت اتهامات شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و نه موارد دستگیری. در حقیقت، بررسی عدم سو پیشینه رسمی که از سوی یک شرکت حرفه‌ای انجام می‌شود اتهاماتی که علیه کاندیدهای مورد نظر وجود دارد را مشخص نمی‌کند، مگر آنکه این اتهامات اثبات شده باشند.

‌‌

بررسی سوابق مالی و بانکی، به خصوص برای امور مالی و حسابداری حرفه‌ای

اگر شغل مورد نظر مربوط به یک موقعیت شغلی امنیتی یا مسائل مالی و حقوقی است، بررسی سوابق مالی و بانکی ضروری است. کاندیدهای مورد نظر باید سندی را امضا کنند که در آن به کارفرمایان اجازه می‌دهید سوابق مالی آن شخص را بررسی کند؛ بنابراین در صورتی که لزومی برای این کار وجود نداشته باشد، می‌توانید این سند را به کاندیدهای مورد نظر ارایه ندهید.

بررسی سوابق کاری و پیشینه معمولا توسط متخصصین منابع انسانی انجام می‌شود. اما گاهی مسئول بخشی که شغل مورد نظر به آن مربوط است نیز در بررسی سوابق کاری و پیشینه به خصوص در مورد سوابق شغلی می‌تواند همکاری کند.

نکته آخر این که مسئول استخدامی باید بررسی سوابق کاری و پیشینه یکسانی را برای کاندیدهای مورد نظر برای یک موقعیت شغلی انجام دهد چرا که بررسی پیشینه و الزامات موقعیت شغلی مورد نظر در استخدام باید با یکدیگر سازگار و یکسان باشند.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *