ارزیابی انگیزه در بین پاسخ‌های کاندیدای استخدامی

ارزیابی انگیزه در بین پاسخ‌های کاندیدای استخدامی

انگیزه از مشخصه‌های مطلوب کارمندانی است که استخدام می‌کنید، پس چگونه باید به ارزیابی انگیزه واقعی در زمان مصاحبه شغلی بپردازیم؟ علی الخصوص وقتی کارجو در حال پاسخ‌گویی به سوال‌های مصاحبه استخدامی در زمینه انگیزه است، مصاحبه کننده به دنبال چه جنبه‌ای از پاسخ او باید باشد؟ سوال‌های مصاحبه استخدام و جواب‌های کاندیدای استخدامی برای ارزیابی انگیزه، دانش، تجربه و میزان سازگاری با فرهنگ سازمانی بسیار مهم است.

در این مقاله به نحوه ارزیابی انگیزه در بین پاسخ‌های کاندیدای استخدامی می‌پردازیم.

پاسخ به سوال‌های مصاحبه در زمینه انگیزه

وقتی به ارزیابی انگیزه کاندیدای استخدامی در بین پاسخ‌های داده شده به سوال‌های مصاحبه می‌پردازید، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید.

هدف شما باید فهمیدن این نکات باشد: چه چیزی به این شخص انگیزه می‌دهد؟ در چه نوع محیط کاری انگیزه بیشتری دارد یا چه محیطی را انگیزشی قلمداد می کند؟ آیا محیط کاری و همکاران شما با نیازهای انگیزشی این کارجو هم‌خوانی دارد؟

انگیزه ذاتی کارجو باید هماهنگ با کاری باشد که برای آن مصاحبه می‌شود. مثلا، استخدام کارمندی که از کار انفرادی لذت می‌برد برای کار در بخش خدمات پشیبانی منطقی نیست.

برنامه نویسان باید از حل مساله، یافتن راه حل و کار انفرادی بیشتر لذت ببرند. در ضمن در محیط کد نویسی مشترک، قادر به برقراری ارتبط و کار کردن با دیگران باشند. متخصصان روابط عمومی باید از کار با صدها نفر لذت ببرند تا گزینه استخدامی مناسبی باشند.

توصیه ما این است که در مورد خصوصیات مورد نیاز کارجو برای موفقیت در سمت مورد نظر ، از قبل در جلسه برنامه‌ریزی استخدام توافق کنید تا طبقه‌بندی سوال‌های مصاحبه استخدامی خود را به درستی برای شناسایی بهترین فرد انتخاب کنید.

همچنین در خلال مصاحبه در پی تشخیص انگیزه کار کاندیدای استخدامی نیز باشید تا کارمندی را استخدام کنید که تمایل به صرف حداکثر انرژی و توان خود برای کار شما داشته باشد.

‌‌

شناسایی  دیدگاه کارجو در مورد عوامل انگیزه دهنده به سایر همکاران

از طریق سوال‌های مصاحبه همچنین باید به نظر کارجو در خصوص انگیزه دادن به سایرین نیز پی ببرید. این جنبه به شما می‌گوید چه چیزی برای کاندیدای استخدامی مهم است، چگونه دنیا را می‌بیند و از چه تیپ همکارانی استقبال می‌کند. آیا ارزش‌های کاندیدای استخدامی با محیط کار شما هماهنگ است؟

از این طریق شما می‌فهمید چه نوع محیطی به شخص مورد نظر شما انگیزه می‌دهد. اگر محیط دلخواه کاندیدای استخدامی شباهت کمی با فرهنگ کاری و محیط شما داشته باشد، این شخص از لحاظ فرهنگی با سازمان شما سازگار نخواهد شد و این تعارض توانایی موفقیت در محیط کاری شما را کم می‌کند.

با دقت به پاسخ‌های کاندید استخدامی درباره انگیزه‌اش گوش دهید. یکی از متداول‌ترین سوالاتی که می‌شنویم این است که چگونه به کارمندان انگیزه بدهیم. واقعیت این است که شما فقط می‌توانید محیطی خلق کنید که در آن کارمندان انگیزه داشتن را انتخاب کنند. شما نمی‌توانید کسی را وادار کنید انگیزه داشته باشد یا با انگیزه رفتار کند.

‌‌ارزیابی انگیزه در بین پاسخ‌های کاندیدای استخدامی

ارتباط غیر کلامی در ارزیابی انگیزه

هم‌راستایی ارتباط غیر کلامی با مضمون پاسخ‌های کاندید استخدامی، در ارزیابی انگیزه‌اش مهم است. به دنبال اشتیاق و حس همکاری در تُن صدا و زبان بدن شخص مورد نظر باشید. چه میزان از فضای میز را اشغال کرده است؟ افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند از فضای بیشتری به نفع خود بهره می‌گیرند. آیا به سمت جلو متمایل است، با اعتماد به نفس به چشمان شما نگاه می‌کند و شوخ طبعی و مشارکت بارزی دارد؟

این‌ها نشانه‌های انگیزه کاندیدای استخدامی هستند. همچنین، پاسخ‌های خواب آلود، کند و آهنگ کلام بدون تغییر، بی اشتیاقی و نیز استفاده کم از زبان بدن، نشانه‌های منفی در خصوص انگیزه متقاضیان کار هستند. درست است که ممکن است کاندیدای استخدامی در زمان مصاحبه دلسرد یا بیمار باشد یا صرفا روز بدی را پشت سر گذاشته باشد، ولی چنانچه امکان انتخاب کارجوی مشتاق‌ و با‌انگیزه‌تر وجود دارد، چرا باید ریسک کرد؟

کلید مساله ، شناسایی انگیزه کارجو در مصاحبه کاری است. سپس ارزیابی کنید که آیا ویژگی‌ها، رفتارها، ارزش‌ها و شیوه‌های بیان شده در محیط کاری شما وجود دارد. اگر وجود دارد، شما کارمند مناسبی را از حیث انگیزه در این مصاحبه یافته‌اید.

نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی کاندیدای استخدامی

می‌توانید از نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی بهتر کاندیدهای استخدامی مورد نظر در جلسه مصاحبه استخدامی استفاده کنید.

منبع: The balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *