ارزیابی مهارت مدیریت در بین پاسخ‌های کاندیدای استخدامی

ارزیابی مهارت مدیریت در بین پاسخ‌های کاندیدای استخدامی

در زمینه ارزیابی مهارت مدیریت متقاضی کار، هم سوال‌هایی که شما می‌پرسید و هم پاسخ‌هایی که کارجو می‌دهد، هر دو در بررسی دانش، سوابق و توانایی سازگاری فرهنگی وی با سازمان شما اهمیت دارند.

استخدام مدیر یا سرپرست، چالش‌های خاص خود را دارد، چرا که فرد مورد نظر باید مهارت‌ مدیریت و همچنین دیگر مهارت‌های کاری لازم را در زمینه شغل مورد نظر در حوزه مدیریت و سرپرستی را داشته باشد.

دانش تخصصی ملزوم برای کار را می‌شود به راحتی با نگاهی به سابقه کار و موفقیت‌ها و مدارک تحصیلی فرد بررسی کرد. لیکن ارزیابی تجربه، شیوه و مهارت‌ مدیریت باید در طول مصاحبه و نیز با بررسی دقیق سابقه فرد صورت گیرد.

سوال‌های ارزیابی مهارت مدیریت که در مصاحبه پرسیده می‌شود و جواب‌هایی که کارجو ارائه می‌کند، شما را در ارزیابی مهارت مدیریت و تجربه فرد یاری می‌کنند.

ارزیابی مهارت‌‌ مدیریت پیچیده است. ممکن است متقاضی بهترین جواب‌ها را ارائه کند، ولی با شیوه سازمان شما سازگار نباشد. مثلا، مدیری که شیوه مدیریتی او بر اساس توانمندسازی است، برای سازمانی با ساختار سلسله مراتبی که در آن تصمیم‌گیری توسط مدیران ارشد انجام می‌شود، مناسب نیست.

چنانچه عزم راسخی در سازمان شما برای تغییر شیوه مدیریت وجود نداشته باشد، استخدام مدیران جدید، به امید تحول سیستم مدیریتی موجود، بی‌نتیجه خواهد بود. در این شرایط محتمل‌تر است که مدیر جدید با شرایط سازگار نشده و به خاطر روابط ناکارآمد کناره‌گیری کند.

در مصاحبه برای نقش مدیریتی، پاسخ‌های متقاضی باید به شما اطمینان دهد که زیردستان او در موقعیت شغلی مورد نظر، به راحتی پیروی از این فرد را انتخاب می‌کنند. همچنین، کارمندانی که خود احتمالا متقاضی این سمت بوده‌اند و کسانی که معمولا سخت اعتماد می‌کنند و برخورد با آن‌ها مدیری ماهر و باتجربه می طلبد نیز باید او را بپذیرند.

‌‌

جواب‌های مناسب به سوال‌های معمول مصاحبه استخدام مدیر

وقتی جواب‌های متقاضی شغل مدیریتی را بررسی می‌کنید، به چگونگی پاسخگویی متقاضی دقت کنید. آیا متقاضی به راحتی به سوال‌ها و شرایطی که برایش توصیف می‌کنید، جواب می‌دهد؟ اگر این‌طور نیست، ممکن است با مدیری کم تجربه مواجه باشید که نقاط قوت خود را بزرگ جلوه داده است. برای بررسی تجربه متقاضی همیشه از این نمونه سوال‌ها استفاده کنید:

  • متقاضی چه‌ مدت سابقه مدیریت داشته است؟
  • تعداد کارمندانی که به طور مستقیم زیردست او کار کرده‌اند، چند نفر بوده است؟ (تعداد کارمندانی مد نظر است که مسئولیت ارزیابی عملکرد و حقوق و مزایای آنها، به طور مستقیم تحت سرپرستی فرد بوده اند.)
  • سرپرستی کدام مسئولیت‌ها و فعالیت‌ها تحت نظارت متقاضی بوده است؟

‌در بررسی پاسخ‌های متقاضی علاوه بر تجربه مدیریتی، به دنبال جواب‌هایی باشید که نشانه دهنده همسو بودن متقاضی با ارزش‌ها و شیوه‌های مورد قبول فرهنگ سازمانی شما باشد.

به دنبال پاسخ‌های صادقانه‌ای باشید که حاکی از سازگاری متقاضی با محیط کاری شما باشند. از متقاضیانی برحذر باشید که جواب‌های درستی می‌دهند ولی در ارائه نمونه‌های عملی در خصوص اجرای ارزش‌ها و شیوه‌های مورد نظر از تجربه پیشین خود ناتوانند. به دنبال متقاضیانی باشید که قادر هستند شواهد عملی در خصوص سازگاری با فرهنگ سازمانی شما و نیز شرح کاملی از مسئولیت‌ها و نیازمندی‌های خود ارائه کنند.

‌‌‌ارزیابی مهارت مدیریت در بین پاسخ‌های کاندیدای استخدامی

سوال و جواب‌های مصاحبه برای مدیران احتمالی

این نمونه سوال و جواب‌های مصاحبه، شما را در ارزیابی مهارت مدیریت متقاضیان مشاغل مدیریتی سازمانتان یاری می‌کنند. اگر فرآیند مصاحبه خوب برنامه‌ریزی شده باشد و مشخصات متقاضی به وضوح توضیح داده شده باشند، مهارت‌هایی که باید ارزیابی کنید، مشخص هستند. در این شرایط پاسخ کارجو به سوال‌های مصاحبه شغلی، عملکرد موفقیت آمیز وی را تایید می کنند.

برای تصدیق مهارت‌های متقاضی در هر زمینه، مثال‌ها و نمونه‌هایی که متقاضی ارائه می‌کند، باید حاکی از توانایی و صلاحیت وی در حوزه‌های مدیریتی باشند. پاسخ به  این سوال‌ها باید توانایی متقاضی در زمینه‌های زیر را نشان دهد:

  • رهبری و انگیزه دادن به کارمندانی که مدیریت آنها را به عهده دارد،
  • ارائه فرایندی کارآمد برای مدیریت عملکرد کارمندان که شامل اهداف قابل اندازه‌گیری و هدایت اصولی کار هر فرد باشد و انتظارات مدیریت را به وضوح تعریف کند.
  • ارائه بازخورد به کارمندان و هدایت مستمر آنها در جهت ارتقای عملکرد نیروی انسانی
  • اطلاع رسانی در خصوص اطلاعاتی که کارمندان برای عملکرد موثر به آنها نیاز دارند،
  • تشویق و ترغیب عملکرد و مشارکت کارمندان
  • قبول مسئولیت مدیریت و برخورد با عملکرد نامطلوب کارمندان
  • برنامه‌ریزی، تخصیص منابع، هدایت، تفویض مسئولیت و اختیار، کنترل و شناسایی موفقیت‌های کاری و اهداف بخش برای رسیدن به انتظارات سازمانی

شما می‌توانید با ارسال نظر خود در بخش نظرات (پایین صفحه) درمورد مهارت‌ها یا تخصص‌های مدیریتی دیگری که  در متن بالا از قلم افتاده‌اند، ما و همکارانتان را در تکمیل این مطلب برای ارزیابی مهارت مدیریت متقاضیان کار یاری کنید.

‌‌

نتیجه‌گیری در خصوص سوال‌ها و پاسخ‌های مصاحبه برای مشاغل مدیریتی

اگر با دقت به پاسخ‌های متقاضیان گوش دهید، می‌توانید متقاضیانی که احتمال موفقیت بیشتری دارند را انتخاب کنید. همچنین نباید توانایی خود در ارزیابی پاسخ‌ها و شناسایی نشانه‌های ارتباطاتی کلامی و غیر کلامی در این زمینه را دست کم بگیرید.

در یک تجربه استخدامی، شرکتی انتخاب‌های خود را به دو گزینه نهایی رسانده بود. در جلسه درون سازمانی برای بررسی نتیجه مصاحبه مشخص شد که یکی از دو متقاضی در زمینه ساعت کاری انعطاف ندارد و در این مورد به او نمره ۵ از ۹ را دادند.

در سازمانی که نیاز کارمندان به رعایت تعادل بین کار و زندگی را در نظر می‌گیرد ولی در عین حال انتظار دارد که همه کارمندان تمام هم و غم خود را برای برآورده کردن نیازهای مشتریان بگذارند، چنین نکته‌ای مساله‌ساز است و باعث می‌شود تا متقاضی دیگری را برای آن موقعیت استخدام کنند.

در آخر کار، تیم مصاحبه‌کننده هیچگاه دقیقا نمی‌دانند که آیا ارزیابی درستی داشته‌اند و کاندید استخدامی انتخاب شده گزینه خوبی بوده است یا خیر. در نتیجه مضمون پاسخ‌های متقاضی در مصاحبه چه از نظر کلامی و چه غیر کلامی اهمیت دارد و باید در هر تصمیم‌گیری استخدامی مورد بررسی قرار گیرند.

نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی کاندیدای استخدامی

می‌توانید از نمونه سوال‌های مصاحبه استخدامی برای ارزیابی بهتر کاندیدهای استخدامی مورد نظر در جلسه مصاحبه استخدامی استفاده کنید.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *