سرمقاله: فارغ‌التحصیلانی را که سابقه کاری دارند، استخدام نکنید!

فارغ‌التحصیلان با مهارت را استخدام نکنید!

نداشتن سابقه کاری مرتبط، یکی از معضلاتی است که هم فارغ‌التحصیل شدگان و هم کارمندان جویای کار برای پیدا کردن کار مورد علاقه خود با آن مواجه هستند. برای رسیدن به سابقه کاری لازم، ابتدا باید استخدام شد و برای استخدام شدن باید سابقه کاری داشت! دور باطلی که اکثرا در آن سردرگم می‌شوی. فارغ‌التحصیلان زیادی هستند که هر ساله پس از اتمام تحصیل، عزم خود را برای ورود به بازار کار جزم می‌کنند تا از نتیجه تحصیلاتی بهره ببرند که عمر خود را صرف آموختن آنها کرده‌اند. در نهایت، تنها تجربه‌ای که این افراد بدست می‌آورند فهرست کارهای غیر مرتبط است که در این طرف و آن طرف می‌بینید و یا در صورت یافتن فرصت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود، دیوار نیاز به سابقه کاری ، راه آنها را برای ورود به بازار کار سد می‎‌کند. یک مرغ و تخم مرغ حل نشدنی برای فارغ‌التحصیلان!

‌‌اگر بخواهیم به دنبال راه‌حل ریشه‌ای باشیم باید سوال‌های مختلفی مطرح شود، بررسی‌های اساسی صورت گیرد، متخصصان این حوزه دخیل شوند و برنامه‌های کلان پایه‌ریزی شود که وظیفه آن بر دوش دولت و مجریان است. کارهایی که همیشه در ایران زمان‌بر بوده‌اند و نه چندان کارآمد!

‌‌‌

اکوسیستمی ناکارآمد برای همه

جدای از همه مشکلاتی که برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد، وضعیت جذب و استخدام شرکت‌ها نیز به گونه‌ای شده است که اکثرا در میان افراد با تحصیلات مرتبط و بدون سابقه یا کم سابقه در حوزه مورد نظر و افراد بدون تحصیلات مرتبط با سابقه کاری در حوزه مورد نظر سردرگم هستند. تکلیف افرادی هم که نه تحصیلات و نه سابقه کاری مرتبط دارند روشن است. ناگفته نماند که در این بین عده‌ای هم هستند که هم تحصیلات و هم سابقه کاری مرتبطی دارند. اما حقیقت این است که اکوسیستمی ناکارآمد ایجاد شده است و همه را به نوعی اسیر خود کرده است. شرکت‌ها باید زمان زیادی را صرف کنند تا یک نیروی متخصص، متعهد و با استعدادی را پیدا کنند. کارجویان نیز باید به دنبال سابقه کاری خود باشند و در همین حین به صرف آموزش‌های تئوریک مهارت‌ها در دانشگاه و کلاس‌های مختلف بپردازند. اما سوالی که شاید در این شرایط کارساز باشد، این است که چطور می‌توان از همین وضعیت به بهترین شکل استفاده کنیم؟

‌‌‌

سابقه کاری مرتبط نداری، اینجا درخواست کار بده!

شرکت‌ها با داشتن نگاه متفاوتی و کمی آینده‌نگری، می‌توانند برنامه‌های کارآموزی را تعریف کنند که فرایند جذب و استخدام آنان را کمی خلاقانه‌ و کاربردی‌تر سازد. چطور این امر ممکن است! شاید بد نباشد به برخی از نکات مثبت برنامه‌های کارآموزی نگاهی بیاندازیم تا متوجه شویم که فارغ‌التحصیلان هم چندان ناکارآمد نیستند.

۱. انتخاب‌های بیشتری داشته باشید

اگرچه ارایه برنامه‎‌های کارآموزی،‌ اخیرا رواج بیشتری پیدا کرده است و سازمان‌ها به منفعت دوجانبه این نوع برنامه‌ها برای سازمان و فرد واقف شده‌اند، ولی باز هم میزان سازمان‌هایی که نیروهای مورد نیاز خود را با ارایه دوره‌های کارآموزی پرورش می‌دهند، چندان بالا نیست. اکثر سازمان‌ها ترجیح می‌دهند هزینه و زمان لازم برای پرورش یک نیروی جوان را صرف پرداخت حقوق کافی به یک نیروی با تجربه کرده و دور از دردسر‌های آموزش کارآموز بمانند. نباید فراموش کنیم که نیروی متخصص خوب هم به این راحتی را پیدا نمی‌شود. پس انتخاب‌های خود را محدود نکنید.

۲. هزینه‌های جاری خود را کاهش دهید

علاوه بر کمک به پیشبرد مسئولیت اجتماعی سازمان و ارتقای سطح جامعه‌ای که شرایط اقتصادی بهتری را برای همان شرکت رقم خواهد زد، برنامه‌های کارآموزی امکان استفاده از نیروهای کم هرینه و حتی بی‌هزینه را برای شرکت‌ها فراهم می‌آورده. این درست همان چیزی است که شرکت‌ها در شرایط اقتصادی نامناسب به دنبال آن هستند. به عبارتی، کاهش هزینه‌های جاری.

۳. خلاقیت و بهره‌وری را افزایش دهید

همیشه جایی که به جوانان بها داده شده است، آنجا خلاقیت و پویایی بیشتری وجود داشته است. مخصوصا که این افراد به تکنولوژی روز هم آشنایی داشته باشد. با استفاده از کارآموزان جوان به راحتی فرصت‌های بیشتری را برای خلق کانال‌های ارتباطی با مشتریان شرکت خود ایجاد کنید. علاوه بر آن، با ایجاد یک برنامه کارآموزی و جذب افراد کم سابقه می‌توان بار کاری نیروهای تمام وقت سازمان را کم کنید تا آنها هم فرصت بیشتری برای خلاقیت و بالابردن بهره‌وری خود پیدا کنند.

۴. نگرانی‌های از دست دادن نیروهای متخصص خود را کاهش دهید

ممکن است سازمان‌ها نگران از دست دادن نیرویی باشند که پرورش می‌دهند، ولی این ترس در مورد نیروهای باتجربه هم صادق است، البته با یک تفاوت. معمولا کارآموزان بیشتر ترجیح می‌دهند در شرکتی که محیطی پویا و فرهنگ سازمانی سالمی دارد باقی بمانند و آینده کاری خود را در سازمانی که کار خود را در آن شروع کرده‌اند بسازند. پس نگران از دست دادن نیروهای متخصص در آینده شرکت خود نباشید.

۵. فرصتی برای ارزیابی نیروهای متخصص پیدا کنید

برنامه کارآموزی این فرصت را به سازمان می‌دهد که فرد را به خوبی ارزیابی کرده و از او در موقعیت کاری مناسب استفاده کنید. واقعیت این است که هر سازمان سیستم کاری خود را دارد و درجه‌ای از آموزش برای هر کارمند تازه‌ واردی لازم است تا با سیستم سازمان شما آشنا شود و بتواند توانایی‌های خود را برای رشد سازمان به درستی به کار گیرد، که مطمئنا این مورد صرفا مختص کارموزان نیست.

۶. استارت‌آپی‌ باشید

ورود استارت‌آپ‌ها، همراه با ورود موجی از روش‌های جدید به بازار کار بوده است و این مورد نیز، از جمله روش‌هایی است که بسیار مورد توجه شرکت‌های قرار گرفته است که مزایای بهره‌مندی از برنامه‌های کارآموزی را بهتر درک کرده‌اند. اگر به دنبال رشد و توسعه شرکت خود هستند، می‌توانید با بهره‌گیری از نیرو‌های کارآموز ایده‌های استارت‌آپی را تا حد معقولی برای شرکت خود توسعه دهید.

‌‌

شخصیت و خصیصه‌ها را استخدام کنید و مهارت‌ها را پرورش بدهید

خلاصه اینکه با رونق گرفتن این نوع برنامه‌ها، در سال‌های اخیر سازمان‌های بیشتری شهامت به کارگیری نیروهای بی‌تجربه را پیدا کرده‌اند و از مزایای این روش بهره‌مند شده‌اند. تجربه مثبت و پیشرفت چشمگیر شرکت‌های بزرگ در دنیا نیز نشان می‌دهد، هیچ وقت از میدان دادن به جوانان و پرورش استعداد‌ها ضرر نخواهید کرد. به قول پیتر شوتز، ریئس و مدیر عامل شرکت پورشه در سال ۱۹۸۱، “شخصیت و خصیصه‌ها را استخدام کنید و مهارت‌ها را پرورش بدهید.”

بی‌شک راه‌های بیشتری برای استفاده و بکارگیری موثر فارغ‌التحصیلان کم سابقه یا بدون سابقه در شرکت‌ها وجود دارد که با کمی درایت مزیت‌های آن می‌تواند عاید هر دو طرف شود. اگر راه دیگری به ذهن شما می‌رسد، می‌توانید در پاسخ به این مطلب بنویسید تا به آن اضافه شود. فراموش نکنید که هیچ موفقیتی بدون خطر کردن بدست نمی‌آید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *