راه‌حل‌هایی برای رایج‌ترین مشکلات منابع انسانی در شرکت‌ها

رایج‌ترین مشکلات منابع انسانی در شرکت‌ها و راه‌حل آن‌ها

هر شرکتی با مشکلات اجرایی در دپارتمان‌های مختلف و به‌ طور مداوم اجرای سیاست‌های شرکت مواجه است. به همین دلیل شرکت‌ها به متخصصان منابع انسانی برای نگه‌داشتن کارمندان همسو با اهداف سازمان تکیه می‌کنند. رسیدگی به اختلافات شخصی بین کارمندان تا ایجاد بسته‌های انگیزشی جذاب جزئی از رایج‌ترین مشکلات منابع انسانی است.

به همین دلیل متخصصان منابع انسانی درگیر بسیاری از حوزه‌های عملیاتی شرکت‌ها شده‌اند. این مطلب به رایج‌ترین مشکلات منابع انسانی اشاره می‌کند که مدیران منابع انسانی امروزه با آن‌ها روبرو هستند.

‌‌

مشکل ۱ – استخدام

یکی از نیازهای مداوم منابع انسانی، پیدا کردن و استخدام نیروی انسانی جدید است. کارمندان به دلایل مختلفی اعم از بازنشستگی، اخراج و یا مشکلات انضباطی جا به جا می‌شوند تا بهره‌وری حفظ یا افزایش یابد. انتخاب و مصاحبه با کاندیدهایی برای پیدا کردن فرد مورد اعتمادی با مهارت و شخصیت مورد نظر فرایندی پیچیده و سخت است. این درست است که هم برای موقعیت‌های شغلی با مهارت و مدرک دانشگاهی خاص و هم برای یک کارمند ساده ده‌ها و شاید هزاران رزومه دریافت می‌کنید.

‌‌

راه‌حل: مدیران منابع انسانی باید نرم‌افزار یا فرایند سیستماتیکی برای فیلتر کردن، برنامه‌ریزی، انجام مصاحبه و بررسی منابع درج شده در رزومه‌های متقاضیانی داشته باشند که درخواست همکاری ارسال کرده‌اند. ایجاد یک پایگاه داده از رزومه‌ها برای موقعیت‌های شغلی آینده بسیار مفید است. در هر حال، بهبود فرایند جذب و استخدام یک نیاز تابت برای منابع انسانی به حساب می‌آید.

مشکل ۲ – حفظ و نگهداری کارمندان

کارمندان ممکن است فکر کنند که منابع انسانی مسئول استخدام افراد با استعداد است. اما یکی از مشکلات منابع انسانی در مدیریت منابع انسانی، حفظ نیروی انسانی فعلی است. به سادگی می‌توان گفت که حفظ افراد با استعداد بسیار موثرتر و از نظر هزینه به صرفه‌تر است. زمانی که نیروی انسانی شرکتی را ترک می‌کند، شرکت از کاهش بهره‌وری رنج خواهد برد. همچنین، فرایند جذب و آموزش نیروی جدید برای بازگشت میزان بهره‌وری گذشته بسیار طولانی است. میانگین هزینه‌ استخدام نیروی انسانی جدید، بسته به موقعیت شغلی می‌تواند معادل ۱۶٪ تا ۲۰۰٪ از حقوق و دستمزد سالانه هر شخص باشد.

‌‌

راه‌حل: یکی از نقش‌های اصلی منابع انسانی حفظ کیفیت کارمندانی است که درگیر شرکت و شغل‌شان هستند. حفظ افراد با استعداد اغلب یک برنامه پیچیده را می‌طلبد که شامل فرهنگ سازمانی، مشوق‌ها، فرصت‌ها، مزایا و نرخ پرداخت‌ها است. این نکته مهم است که کارمندان از تمامی این عوامل رضایت داشته باشند تا به دنبال فرصت‌های شغلی در شرکت‌های دیگر نباشند.

‌‌

مشکل ۳ – نظم و ترتیب

هرچند نظم برای شرکت‌ها بسیار ضروری است، اما یکی از مشکل‌ترین مسائل برای منابع انسانی به حساب می‌آید. عدم پایبندی به برنامه‌ها، عملکرد ضعیف، استفاده از مواد مخدر یا الکل، سابقه اختلافات شخصی و دیگر رفتارهای ضعیف مسائلی از این دست است که منابع انسانی باید به آن‌ها بپردازد و غفلت در آن می‌تواند منجر به اتفاقات ناگوار، تولید یا کار با کیفیت پایین یا درگیری‌های داخلی در محل کار شود.

راه‌حل: منابع انسانی باید اسناد و مدارک رفتار‌های غیرقابل‌قبول، ارزیابی‌های عملکرد‌های ضعیف و سرپیچی و یا اتفاقات دیگری که بر ارزش یک کارمند از دید شرکت تاثیر می‌گذارد را نگه ‌دارد. این کار می‌تواند زمان بر باشد، اما اگر انجام نشود می‌تواند از دید دیگر کارمندان این طور به نظر آید که قوانین و مقررات برای همه یکسان نیست. این نکته نیز مهم است که رفتار کارمندان ثبت شود و به منظور جلوگیری از مشکلات و دعواهای احتمالی قوانین محکمی وجود داشته باشد.

‌‌‌

مشکل ۴ – حقوق و مزایا

یکی از مهم‌ترین مشکلات منابع انسانی در مدیریت پرسنل موضوع ایجاد رضایت هر کارمند از حقوق و مزایای دریافتی است. یک اشتباه رایج در این خصوص این است که همیشه کارمندان انتظار دارند میزان حقوق و مزایا باید افزایش یابد و هرچه این میزان افزایش یابد کارمندان خوشحال‌تر خواهند بود. با این حال، موضوعی که اغلب مطرح است این است که کارمندان باید احساس کنند که میزان حقوق و مزایای دریافتی عادلانه است.

به طور معمول کارمندی که احساس ‌کند حقوق و مزایای کمتری با توجه به میزان فعالییتش در شرکت دریافت می‌کند، تلاش و فعالیت خود را کاهش می‌دهد تا متناسب با میزان دریافتی‌ باشد.

‌‌‌

راه‌حل: برای حل این مشکل منایع انسانی نیازمند ارزیابی و بررسی میزان حقوق معمول دریافتی در صنعت برای هر موقعیت شغلی است تا مشخص شود حقوق و مزایای دریافتی عادلانه است یا خیر! مزایا، بخش تکمیلی حقوق است. برای مثال، کارمندان ممکن است تمایل داشته باشند که حقوق پایین‌‌تری در ازای دریافت بیمه پزشکی بهتر دریافت نمایند. مزایایی مانند جمله میزان زمان تعطیلات، گزینه‌ سهام‌دار شدن و غیره می‌تواند باعث ترک یا باقی‌ ماندن یک شخص در شرکت شود.

‌‌

مشکل۵ – ایمنی و سلامت

بسیاری از شرکت‌ها باید سوابق و مستندات عملکرد ایمنی و سلامت شرکت را حفظ کنند تا با مقررات دولتی انطباق دهند. این قوانین به منظور حفاظت از کارکنان با استفاده از مجازات شرکت‌هایی است که استانداردهای ایمنی را رعایت نمی‌کنند. حوادثی که برای کارگرها اتفاق می‌افتد می‌تواند میزان تولید را کاهش داده و پرونده‌های حقوقی ایجاد نماید که منجر به دریافت غرامت توسط کارگرها شود.

‌‌‌

راه‌حل: زمانی که یک حادثه ایمنی یا سلامت رخ می‌دهد، منابع انسانی اغلب مسئول بررسی این موضوع است که آیا شرکت الزامات قانونی را رعایت کرده است یا خیر! در این خصوص، اسناد و مدارک مناسب نگهداری می‌شوند و انتظار می‌رود احتیاط‌های لازمه صورت گیرد. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها شخصی با عنوان مسئول ایمنی برای آموزش و بررسی شرایط محیط کار دارند، اما معمولا تمامی این موارد جزئی از گزارش‌هایی می‌شود که توسط منابع انسانی به عنوان تضمینی برای حفظ منابع شرکت تهیه می‌شود تا نشان دهد شرکت مسئولیت خود در قبال ایمنی و سلامت کاری را رعایت کرده است.

‌‌‌

بزرگ‌ترین اشتباه منابع انسانی

طرفداری کردن، بزرگ‌ترین اشتباهی است که منابع انسانی می‌تواند انجام دهد. این می‌تواند در نظر گرفتن دستمزد بیش از حد یا مزایای خاص برای یک شخص و یا چشم پوشی از نقض قانون در یک محدوده زمانی معینی باشد. اگر کارمندان احساس کنند که رفتار ناعادلانه‌ای در حال انجام شدن است، باعث خشم آنان می‌شود که میزان بهره‌وری، رضایت شغلی و وفاداری را کاهش می‌دهد. منابع انسانی باید با تمامی مسائل عادلانه برخورد کند و به طور مداوم به دنبال جلوگیری از ایجاد مشکلات منابع انسانی جدی‌تر باشد.

منبع: Recruiter Box

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *