روش درست محاسبه و به کارگیری هزینه‌‌ استخدام کارمندان یک شرکت

محاسبه و روش درست به‌کارگیری هزینه‌های استخدام یک کارمند در شرکت

امروزه، روش‌ها و هزینه‌های به کار گرفته شده در فرایند استخدامی باید برای مدیران استخدام قابل توجبه باشد. در نتیجه،‌ شاخص هزینه استخدام برای آنان یک اطلاعات مهم به حساب می‌آید. محاسبه درست هزینه‌ استخدامی،‌ تمامی هزینه‌های مرتبط با استخدام برای یک فرصت شغلی را در بر می‌گیرد و میانگین هزینه استخدام کارمندان جدید برای یک موقعیت شغلی را تعیین می‌کند.

شاخص هزینه استخدام، ارزش مادی برای منابع لازم جهت جذب و استخدام نیروی انسانی جدید را تعیین می‌کند و با وجود اینکه تصویر کاملی از توانایی استخدامی سازمان را نشان نمی‌دهد،‌ اما شاخصی است که نباید از آن گذشت. هزینه استخدام بالا توجه مدیران بالا دست را جلب می‌کند؛ همچنین، هزینه پایین خوش‌آیند مدیر مالی است چراکه می‌توانند منابع را برای کارهای دیگر آزاد سازند. در نتیجه، باید سطحی از سرمایه گذاری برای استخدام نیروهای جدید در نظر گرفته شود که بهترین نتیجه را برای هر سازمانی در پی داشته باشد.

با استناد به تحقیق برسین ودیلوت، استراتژی‌های استخدامی کامل‌تر هزینه بالاتری دارند (به طور میانگین 6465 دلار) که در مقایسه با روش‌های ابتدایی (با میانگین 3258 دلار) بسیار پرهزینه‌تر است. روش‌های استخدامی با هزینه بالا ممکن است مناسب هر سازمانی نباشد، اما به بالاترین کیفیت در استخدام می‌انجامد که در بلند مدت ارزش تجاری بیشتری را برای شرکت‌ها به همراه دارد.

در این متن به نحوه محاسبه هزینه استخدام و چگونگی استفاده از آن، فارغ از سقف هزینه‌های سازمان‌ها می‌پردازیم.

نحوه محاسبه هزینه استخدام

به خاطر برخی عوامل، محاسبه هزینه استخدام خیلی هم ساده نیست. در این شاخص باید هزینه‌های داخلی و خارجی را جمع زد که نیازمند جمع‌آوری اطلاعات درست هر فعالیت استخدامی برای  هر فرصت شغلی توسط تیم استخدامی است.

هزینه‌های خارجی: تمام هزینه‌های خارجی لازم برای استخدام در یک بازه زمانی معین

  • هزینه‌ شرکت‌های استخدامی
  • هزینه تبلیغات شامل رسانه‌های اجتماعی و سایت‌ها
  • هزینه نمایشگاه‌های کار و نمایشگاه‌های دانشگاهی
  • هزینه سفر برای استخدام
  • تست و ارزیابی، بررسی سوابق و پیشینه و آزمایش خون و اعتیاد

هزینه‌های داخلی: تمام هزینه‌های داخلی لازم برای استخدام در یک بازه زمانی معین

  • حقوق،‌مزایا و ترفیع تیم استخدام
  • هزینه نرم افزاری و سخت افزاری سیستم استخدام
  • سایر هزینه‌های ثابت مانند هزینه‌های دولتی مربوطه و هزینه‌های ارجاع و غیره

cost-per-hiring2

وقتی تمام هزینه‌های داخلی و خارجی را تعیین کردید،‌ کل هزینه‌های داخل و خارجی برای یک بازه زمانی معین را جمع آوری کنید. این بازه زمانی (که می‌تواند ماهانه،‌ فصلی یا سالانه باشد) باید برای تمام استخدام‌های شرکت به کار گرفته شود. کل تعداد استخدام‌ها شامل تمام کارمندان جدید فارغ از نوع استخدام آنها (تمام وقت یا پاره وقت، دائمی یا موقت) و تمام هزینه مربوط به استخدام آنها باید در آن بازه زمانی در نظر گرفته شوند. در صورت لزوم می‌توان این عوامل را جزی‌تر بررسی کنید.

برای محاسبه هزینه استخدامی با استفاده از اطلاعات بدست آمده می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

روش درست محاسبه و بکارگیری هزینه‌‌های استخدام یک کارمند در شرکت

هر شرکتی می‌تواند از این فرمول استفاده کند، البته می‌توانید موارد متفاوتی را جزء لیست هزینه‌های داخلی و خارجی لحاظ کند. تداوم اندازه گیری هزینه‌ استخدام به عنوان یکی از مهمترین عوامل در نظر گرفته می‌شود، به طوری که مدیران منابع انسانی هزینه هر استخدام را در فواصل زمانی مختلف می‌سنجند.


اطلاعات معیار‌ها و عوامل دیگر را در نظر بگیرید

همچنین، برسین تخمین زد که به طور متوسط هزینه‌های استخدام، صرف نظر از تجربه تیم استخدامی، حدود ۴۰۰۰ دلار است. طیف تغییرات این هزینه از ۳۰۳۳ در حوزه بهداشت سلامت تا ۵۶۱۱ برای مشاغل تولیدی است. با این حال، هزینه هر استخدام برای هر شرکت به نوع و میزان مهارت و کیفیت رویکرد استخدامی مورد استفاده آن شرکت بستگی دارد. بهترین اطلاعات در خصوص هزینه هر استخدام برای مدیران استخدامی از اطلاعات داخلی شرکت بدست می‌آید که سال به سال تغییر می‌کند و باید هر ساله ارزیابی شوند.

علاوه بر مقایسه هزینه هر استخدام، مدیر تیم استخدامی باید معیارهای مرتبط دیگری را نیز در نظر بگیرد. برای مثال، نرخ هزینه جذب نیرو (RCR) هزینه‌های دیگری از جمله شرایط بازار کار، فعالیت‌هایی که باید در یک موقعیت شغلی انجام داد، مزایا و سطح مهارت مورد نیاز را در بر می‌گیرد. جدای از اینکه چطور این هزینه‌ها محاسبه و تجزیه و تحلیل می‌شوند، باید در نظر داشته باشید که هزینه هر استخدام معیاری برای اندازه‌گیری بازگشت سرمایه نیست.

چرا نباید از هزینه‌های استخدامی بترسیم

در حالت ایده‌آل، اطلاعات هزینه‌های استخدامی به واسطه معیارهایی مانند کیفیت استخدام ارزیابی می‌شود و امکان بررسی کلی روش جذب و استخدام شرکت شما را به خوبی فراهم می‌کند. و اگر ارزیابی هزینه‌های استخدامی به یک روتین تبدیل شود، به تیم استخدامی کمک می‌کند تا به خوبی به استراتژی‌های کار خود مسلط شوند. هر چند رضایت بیش از حد از خود باعث نادیده گرفتن تصویر کلی از کاری می‌شود که انجام می‌دهید.

افزایش یا کاهش هزینه‌های استخدامی می‌تواند به واسطه سرمایه‌گذاری در یک نرم‌افزار استخدامی جدید یا استفاده از یک رویکرد جدید برای انتشار آگهی استخدامی در شبکه‌های اجتماعی باشد. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا بدور از روش‌های سنتی، رویکرد جامع‌تری با تاکید بر بهبود تجربه کاندیدهای استخدامی را برای جذب استعدادهای مورد نیازتان اتخاد کنید. همان‌طور که در شکل زیر مشخص است، سرمایه‌گذاری شرکت‌ها برای رسیدن به یک رویکرد کل‌نگرانه، هزینه‌های استخدامی را در طول زمان کاهش داده است که درست بر عکس استراتژی‌های خطی سنتی موجود است.

محاسبه و روش درست بکارگیری هزینه‌ استخدام یک کارمند در شرکت

مهم نیست که چه روش استخدامی را ترجیح می‌دهید و یا چه بودجه‌‌ای در اختیار دارید؟ هزینه‌های استخدامی باید نشاگر تفکر شما مبنی بر بهترین روش تخصیص منابع برای جذب و استخدام بهترین استعداد‌ها باشد؛ نه اینکه تنها بر چگونگی کاهش هزینه‌های استخدام تمرکز داشته باشد.

 منبع: Jibe

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *