۵ نقش منابع انسانی در برندینگ شرکت‌ها [مطلب داغ]

۵ نقش منابع انسانی در برندینگ شرکت‌ها

وقتی صحبت از تبلیغات به میان می‌آید نقش منابع انسانی در برندینگ آخرین چیزی است که به ذهن اکثریت مردم می‌رسد. در عوض همه به کمپین‌های تبلیغاتی، لوگوهای واضح و قابل شناسایی که ارزش شرکت را نشان می‌دهند، کیفیت و یک تصویر مطلوب فکر می‌کنند.

وقتی به موفق‌ترین برندهای جهانی فکر می‌کنیم نام‌هایی مثل گوگل، کوکاکولا، اپل و… به ذهنمان می‌رسد. برندهایی که محصولات و خدمات یا موضوع کاریشان را ارتقا داده و تبدیل به یک آیکون شده‌اند. اما اگر با دقت بیشتری نگاه کنید این برندها وجوه اشتراک دیگری نیز دارند.

آنها هر سال لیست سالانه ده محل کار برتر را ارائه می‌کنند. علاوه بر این برای شناسایی بهتر برندشان، یک فرهنگ سازمانی غنی و کارمندان با انگیزه و با تعهدی دارند.

بسیاری معتقدند که برندهای معروف و قوی نیروهای قوی و با استعداد را جذب می‌کنند اما حقیقت این است که برندهای معروف نیروهای قوی و با استعداد را پرورش می‌دهند. بدون شک کارمندان پیگیر و دلسوز بهتر کار می‌کنند و بهره‌وری بیشتری دارند و احتمال ترک شغل و محل کارشان نسبت به سایرین کمتر است.

تحقیقات نشان می‌دهند شرکت‌هایی که از لحاظ تعهد کاری کارمندان در رتبه‌های بالاتری قرار می‌گیرند، بهره‌وری و سودآوری بالاتری دارند و احتمال شکست آنها کمتر است.

کارمندانی که شرکت خود را باور دارند. به فرهنگ سازمانی محل کارشان احساس تعلق می‌کنند، با بهره‌وری بالاتر بر ارزش برند خود می‌افزایند. همچنین این افراد می‌توانند سفیر برند شما نیز باشند.

کارمندان کنونی شما یک منبع اطلاعات مورد اعتماد برای کارجویان و کادمندان آینده شما هستند.

امروزه تبلیغات برند دیگر تنها بر عهده بخش بازاریابی و تبلیغات نیست. متخصصین منابع انسانی شرکت شما نیز باید نقش خود را در تبلیغات داخلی بدانند و آن را به خوبی انجام دهند. امروزه نقش منابع انسانی در برندینگ بسیار مهم شده است. در این مقاله به پنج مورد از مهم‌ترین جنبه‌های نقش منابع انسانی در برندینگ، تبلیغات و بازاریابی می‌پردازیم:

همراه سازی پرسنل

نقش منابع انسانی در برندینگ با همراه سازی پرسنل:

یک تاثیرگذاری مطلوب روی کاندیدای واجد شرایط برای استخدام می‌تواند به ساختن برند شما کمک بسیاری کند.

این کار در هفته‌های اول شروع کار برای کارمندان تازه وارد موثر است و به کارمندان جدید توقعاتی که از آن ها دارید را نشان دهد. کارمندان شما زمان قابل توجهی را در ماه‌های اول شروع کار با افراد تازه استخدام شده برای آموزش و نشان دادن مزایای کار به آن‌ها می‌گذرانند. تکمیل فرم‌ها و فرآیندهای جداگانه می‌تواند توقع کارمندان جدید را از سازمان به چالش بکشد. دقت کنید که این چالش بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که روند کار با رویکرد سازمان با سایر جنبه‌های استخدام متفاوت باشد. روند همراه سازی نامربوط به رویکرد کاری شما می‌تواند موجب استخدام‌های ناموفق باشد.

شناخته شده ترین شرکت در همراه‌سازی کارمندان جدید «فیسبوک» است. به کارمندان جدید فیسبوک در شروع کار اسناد مهمی داده می‌شود تا با روند کار در این شرکت به خوبی آشنا شوند. علاوه بر این تمامی ابزارهای کار برای کارمندان تازه وارد مثل تلفن و کامپیوتر و … متناسب با کار آنها تنظیم شده است.

بسیاری از شرکت‎ها هنگام ورود کارمندان جدید به آن‌ها تبلت یا USBهایی حاوی تمامی اطلاعات و فرم‌های لازم برای آشنایی با کار و مزایای کار می‌دهند.

در برخی از موارد استفاده از این تکنولوژی برای همراه‌سازی تازه واردها می‌تواند زمان رسیدن کارمندان به نقطه لازم و همگام با رویکردهای شرکت را از حدود دو ساعت و نیم به نه دقیقه کاهش دهد. صرفه جویی در زمان برای روند همگام سازی باعث پرورش کارمندانی مستعد به عنوان سفیران برند می‌شود.

برنامه پاداش و ارتباطات

نقش منابع انسانی در برندینگ با برنامه‌ پاداش و ارتباطات:

همان طور که می‌دانیم مسئولین فروش باید هنگام توسعه و ساخت محصولات جدید و ارائه برنامه به مدیران خود تجارب مشتریان را در نظر بگیرند. متخصصین منابع انسانی هم برای پیاده کردن استراتژی پاداش و ارتباطات باید تجربه کارکنان را در اولویت قرار دهند.

در نظر گرفتن مزایا در بیشتر سازمان‌ها یکی از مهمترین عوامل داشتن یک برند موفق است. دادن پاداش‌های مناسب و درخور، بر رفتار کارمندان و تعهد کاری آنها تاثیر به سزایی دارد.

برای کارفرمایان مهم است که کارمندان آنها ارزش پاداش و مزایایی که دریافت می‌کنند را بدانند و  از مقدار سرمایه‌‌ای که شرکت برای پاداش‌ها در نظر می‌گیرد اطلاع داشته باشند. این کار برای ساختن یک برند خوب و برقراری روابط سازنده بین کارمندان و کارفرمایان بسیار مهم است.

برنامه‌ها و ابزار ارتباطات درون سازمانی باید جذاب، قابل تشخیص و آموزنده باشد. در ساخت این برنامه‌ها لازم است از تصاویر و زبان استفاده کنیم چراکه درک تصویری و زبانی به کارمندان کمک می‌کند تا مزایای در نظر گرفته شده برای آن‌ها را بهتر درک کنند. علاوه بر این آن‌ها باید نگاه و احساسی داشته باشند که با تصویر کلی از کمپانی مطابقت داشته باشد.

همچنین بسیار مهم است که با پرسنل از طریق کانال‌های ارتباطی مورد قبول خودشان ارتباط برقرار کنیم. مثلا از طریق جلسات رو در رو، ایمیل، پیام‌های کوتاه یا تماس‌های تصویری. متخصصین منابع انسانی باید ارتباطات درون سازمانی را به طور روزمره رسیدگی کنند و برای درک بهتر خواسته‌های کارمندان نظرسنجی‌‌هایی داشته باشند.

مسلما یک اندازه ثابت برای پکیج‌های مزایا و پاداش همه کارمندان کافی نیست. به همین دلیل لازم است تا نیروی کار شرکت از نظر جمعیتی سنجیده شود تا بدانید کدام مزایا برای چه افرادی مناسب‌تر است.

حتما می‌خواهید که این پکیج‌ها را به خوبی برندسازی کنید. به طور مثال یک کارمند جوان‌تر نسبت به کارمندانی با سنین بالاتر و شرایط متفاوت احتمالا ترجیح می‌دهد مرخصی‌های با حقوق بیشتر و برنامه کاری قابل تغییری در برنامه مزایای استخدامی خود داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که به مزایا و پاداش‌های جدید نیز توجه کنید. مثلا برنامه‌های سلامتی و مخارج قابل تغییر. آیا این برنامه‌های پاداش و مزایا برای آن که در سازمان شما فضا رقابتی بماند مناسب هستند؟ همانطور که برندهای برتر جهان در صنعت و محصولات خود تغییرات موثر می‌دهند، لازم است که در پکیج‌های مزایا و پاداش نیز تغییرهای لازم لحاظ شود.

مثلا شرکت استارباکس در نیروی کار خود تعداد زیادی کارمند نیمه وقت دارد که با وجود کار نیمه وقت، واجد شرایط برای دریافت مزایای کامل بیمه درمانی، سهام و قهوه رایگان هستند.

کارمندانی که احساس کنند شرکت آن‌ها مزایای خوبی ارائه می‌دهد احتمال اینکه این احساس را با دیگران به اشتراک بگذارند بسیار زیاد است. که این در واقع یک برگ برنده برای برند شرکت شماست.

‌‌۵ نقش منابع انسانی در برندینگ شرکت‌ها

فرهنگ و پیام‌های مداوم

نقش منابع انسانی در برندینگ با فرهنگ و پیام‌های مداوم:

چه کارمندانی که در محل شرکت کار می‌کنند و چه کارمندانی که به دور کاری مشغول هستند، مایلند که ارتباط با شرکتشان و فرهنگ سازمانی را احساس کنند. شرکت‌هایی که در تلاش هستند تا برند خود را در میان کارمندانشان تقویت کنند لازم است روی مواردی همچون ارزش‌های کمپانی، توقعات کارمندان، فرهنگ سازمانی و تعهد کاری تمرکز کنند.

مثالی از یک شرکت که در انجام این مورد موفق بوده است، کمپانی نتفلیکس است. در یک ارائه پاورپوینت که توسط مدیر کل شرکت نتفلیکس، آقای رید هستینگز روی اینترنت منتشر و بیش از ۵ میلیون بار دیده شد، استراتژی مدیریت استعدادهای این شرکت به خوبی توضیح داده شده است. این استراتژی از فلسفه‌هایی چنین نشات می‌گیرد که این چنین است:

«افرادی که مسئولیت مدیریت استعدادها را بر عهده دارند باید در ابتدا مانند تجار و نوآوران و پس از آن مانند متخصصین منابع انسانی فکر کنند. به فکر برگذاری میهمانی و پخش تی‌شرت‌هایی خاص با هدفی خاص نباشید. مطمئن شوید که همه کارمندان شما دقیقا می‌دانند که شرکت شما چه هدفی دارد و منظور شما از عملکرد مطلوب دقیقا چیست.»

این استراتژی به نظر مطلوب و مفید می‌رسد چراکه باعث شده عملکرد عالی نیروی کار شرکت آمریکایی نتفلیکس، در طول یک سال حدود ۲۹ میلیون کاربر جذب کند.

چالشی که بیشتر کسب و کارها و مخصوصا سازمان‌های چند ملیتی با آن رو به رو هستند، ایجاد یک رویکرد جهانی واحد برای ارتباطات و ارسال پیام است. راه پیموده شده توسط کارمندان، برندسازی و ارتباط با آنها از طریق پیام باید مداوم باشد و به جهانی شدن و شناخته شدن شرکت کمک کند. دستیابی به این هدف از طریق برنامه‌های هماهنگ و برندسازی‌شده، مزایا و پاداش و برنامه‌هایی برای ارتباطات با شکل، احساس و ساختار یکسان، در تمام مکان‌ها ممکن است.

با این کار هر بار که کارمندان شما پیامی در مورد قوانین جدید، روش‌های کاری یا اخبار شرکت دریافت می‌کنند بدون توجه به این که کجای دنیا هستند، آمریکا، کانادا، انگلیس و یا دیگر کشورها، با برند شرکت ارتباط برقرار می‌کنند و پیام‌های اصلی را دریافت می‌کنند.

تکنولوژی

نقش منابع انسانی در برندینگ با استفاده از تکنولوژی:

تکنولوژی‌ که کارمندان یک شرکت از آن استفاده می‌کنند بر درک آن‌ها از برند شما تاثیرگذار خواهد بود. یک تکنولوژی قوی که به سادگی می‌توان با آن ارتباط برقرار کرد و استفاده کردن از آن نیز راحت است، نشان می‌دهد که شرکت شما دارای نوآوری است. تکنولوژی که به عنوان یک تکنولوژی جالب و مدرن در میان کارمندان شما شناخته می‌شود به شما کمک می‌کند تا برند خود را به عنوان یک پیشرو در صنعت که بر روی منابعش سرمایه ‌گذاری می‌کند بشناسانید.

یک گوشی تلفن هوشمند یا یک تبلت کاربرپسند که به کارمندان اجازه می‌دهد در هر زمان و مکانی به آن دسترسی داشته باشند، ارتباطات و حضور کارمندان شما را تقویت می‌کند و باعث افزایش تعهد آنان به برندتان می‌شود.

استفاده از تکنولوژی‌های ابری (Cloud-based) که به سادگی یکپارچه نیز می‌شوند، می‌تواند به کارمندان در تجربه کاربری نیز کمک کند. این تکنولوژی به کارمندان اجازه می‌دهد تا از اپلیکیشن‎های خودکار بدون استفاده از راهنمای نرم‌افزارهای متفاوت به راحتی استفاده کنند.

همانطور که کارمندان برای مدیریت روابط بین خود و مشتریانشان از بازایابی و تبلیغات خودکار استفاده می‌کنند، متخصصین منابع انسانی نیز باید برای توسعه روابط پایدار بین خود و مشتریانشان که کارمندان شرکت هستند از تکنولوژی‌های خودکار استفاده کنند.

این تکنولوژی‌های خودکار می‌توانند تغییرات ناگهانی مربوط به کارمندان مثل تغییر آدرس، خانواده یا عنوان شغلی را به سرعت شناسایی کنند. همچنین، این تکنولوژی‌ها می‌توانند به ارسال پیامهای خصوصی با عنوان تبریک، هشدارهایی برای کارمندان یا انتخاب برنامه‌های مزایا و پاداش کمک کنند.

همه این‌ها با استفاده از تبلیغات و برندینگ مداوم و پیام‌هایی برای تقویت تعهد کارکنان با سازمان به دست می‌آید.

نقش منابع انسانی در برندینگ بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهند که نیروی کار به عنوان سفیران برندی همراه با تعهد کاری، بهره‌وری و انگیزه بالا می‌توانند به اندازه هر نوع دیگری از تبلیغات و کمپین‌ها روی برند شما تاثیر مثبت بگذارند.

شرکت‌هایی که به صورت درون سازمانی به تجاری سازی و برندینگ می‌پردازند بنیان قوی‌ برای موفقیت خواهند ساخت که نقش منابع انسانی در برندینگ این شرکت‌ها بسیار پررنگ است.

منبع: The Balance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *